7. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Pod značkou ‚olympijští sportovci Ruska‘

Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu. | foto: ČTK/AP

PRAHA Rusko bylo vyloučeno ze zimních her v Pchjongčchangu. Moc na tom nemění fakt, že ti ruští olympionici, kteří nedopovali, na hry jet smí. Ano, ale ne v rámci národní výpravy, jen jako „olympijští sportovci Ruska (OAR)“.

To musí Rusko ponížit asi ještě víc než skutečnost, že o účasti pod neutrální vlajkou (ne ruskou!) rozhoduje presumpce viny, nikoliv presumpce neviny. Smí tam jen ti, kdo doloží, že jsou čistí. A ne naopak, že by byli vyloučeni jen ti přistižení. O politizaci sportu a olympijského hnutí se teď mluví horem dolem, ale v emočních projevech je dobré brzdit koně.

Na verdiktu Mezinárodního olympijského výboru je zásadní jedna věc. Poprvé se her nuceně nezúčastní celá národní výprava jen kvůli sportovnímu prohřešku (doping). Politizace her a jejich bojkoty mají dlouhou tradici. Patří tam vyloučení apartheidní Jižní Afriky. Patří tam západní bojkot her v Moskvě po sovětské invazi do Afghánistánu i následný východní bojkot her v Los Angeles. V neposlední řadě tam patří podivný vztah k židovskému státu. To proti sportovcům Izraele odmítají nastupovat třeba Íránci. Devět izraelských olympioniků zavraždili palestinští teroristé v Mnichově v září 1972. Přesto za ně MOV odmítl držet minutu ticha při ceremoniálu v Londýně. To pokládá za nepřijatelné politikum i připomínku největšího útoku na hry za 120 let moderního olympismu?

Vidíme tedy, že politizace olympijských her je téma pestré a nečernobílé. Ale případ ruské národní výpravy a dopingu se z něj vymyká. Byly snad zpolitizovány vzorky v uznaných laboratořích? Ne. Rozměr ruského dopingu je prostě fakt, nikoliv politika či fake news. Od her v Salt Lake City (2002) bylo Rusům pro doping zpětně odebráno 48 medailí, další zemi v pořadí čtyřikrát méně. Jiná věc je ale prokázat, že to vše se dělo s vědomím ruské politické elity či na její příkaz. Trochu to připomíná problém střelby na uprchlíky na železné oponě. Každý ví, že komunističtí pohraničníci zastřelili stovky lidí, ale nedaří se najít podepsané rozkazy ke střelbě. Znamená to tedy, že ta střelba byla svévolná?

V tomto smyslu je vyloučení národní ruské výpravy a zároveň připuštění „olympijských sportovců Ruska“ přijatelným kompromisem. Každý ví, že hokejový turnaj bez Rusů by byl jen odvar. Každý ví, že pod značkou OAR budou hrát právě oni. Ale zároveň je jasné, že pravidla čistoty sportu musí platit bez politických ohledů.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz