Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Pozor, hranice. Schengen má smysl jen s dobře hlídaným okrajem

Názory

  6:00
Německo výrazně mění svou migrační politiku. Takhle to vyjádřil opoziční lídr Jiří Pospíšil a ostatní se s ním shodují. V čem spočívá ta výraznost? Země, která tři roky udržovala hranici demonstrativně otevřenou příchozím z Blízkého východu a Afriky, začne některé vracet.

Sen jménem Schengen. Zatímco dříve bylo na srbsko-maďarské hranici hodně Kosovanů, dnes převládají Afghánci, Pákistánci, Syřané nebo Iráčané. foto: MAFRA - Michal Šula

Po třech letech bude na hranici Německa opět platit zákon a na hranici s Rakouskem vzniknou „tranzitní centra“. Už tato včerejší zpráva stačila ke znejistění, k obavě z uzavírání hranic, z dominového efektu (před ním varovala kancléřka Merkelová), ba konce schengenského systému, který deset let známe i využíváme k volné a rychlé dopravě osob, kapitálu, zboží a služeb po celé EU.

V reálu se nic překotného asi nestane. Napovídají to základní informace. Německo bude vracet: a) ty, kteří podali žádost o azyl v jiné zemi EU (nechali v jejím systému otisky prstů), b) ty, kteří již byli z Německa vyhoštěni, ale dosud se tam klidně vraceli. Podle úředních odhadů je ale takových lidí nanejvýš 20 procent v rámci těch, kteří do Německa dorazili.

Toto je klíčový problém. Každý migrant ví, že na cestě mezi vyloděním, třeba na Sicílii, a kýženým Německem nesmí nikde zaregistrovat svou totožnost a otisky prstů. Když se mu to podaří, pak už není síly, jež by ho z Německa dostala pryč. Proto na 80 procent z těch, kteří do Německa dorazili, žádnou registraci nemá. Ti mají vystaráno, i když jim Spolková republika azyl nepřizná, a s tím nehne ani „výrazná změna“ německé migrační politiky.

Ve skutečnosti sledujeme cosi jako malý krok návratu k něčemu, co je jinde banální samozřejmostí. „Tranzitní centra“ na hranici Německa s Rakouskem či přípravy na hranici Rakouska s Itálií mají spíše demonstrovat jisté odhodlání než spustit masivní policejní akci. Ano, řešení ministra vnitra Seehofera přináší jisté riziko (i když pro nás malé – pravděpodobnost, že Němci budou vracet u nás registrované azylanty, je nepatrná). Ale dlouhodobě míří k poklesu migrace a zvýšení odpovědnosti států za vnější hranici Schengenu.

Dosavadní praxe, kdy Německo na sebe bralo veškerou odpovědnost, přinášela sousedům klídek, ale i tušení, že to nemůže pokračovat věčně. Teď bude odpovědnost ležet i na nich. Luxus odbourání vnitřních hranic může mít smysl jen tehdy, udržují-li se dobře střežené hranice vnější. To je argument, který by měli chápat i žáci v páté třídě.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!