Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Proč se český skauting nepojí se zneužíváním dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA I dnes se často připomíná cejch nesvobody, který si neseme z komunismu. Občas dokonce i Mojžíš, který vedl lid Izraele čtyřicet let pouští, aby vymřeli ti poznamenaní otroctvím v Egyptě. Ale cejch nesvobody má také odvrácenou stranu – řekněme odolnost vůči trendům, jež vypadají na první pohled nevyhnutelně či pokrokově.

Příklad: Čím víc zaznívá argument, že za neblahými výsledky voleb a růstem populismu stojí „agenti Putina“, hackeři či Moskvou organizovaná propaganda, tím víc si pamětník evokuje „ideodiverzní centrály“, na něž vše špatné sváděli komunisté, a tím je ostražitější. Říká si, že všechno špatné bývá k něčemu dobré.

Ukázkou je zpráva, že američtí skauti (Boy Scouts of America) vyhlásili bankrot. O ochranu před věřiteli nepožádali proto, že by špatně hospodařili, ale proto, že jsou v tísni žalob o finanční náhrady za zneužívání dětí. To neznamená konec skautů v USA, jen bankrot jejich střechové organizace. Ale posiluje to neblahý společenský cejch, který se nad nimi vznáší. Vyhroceně ho lze shrnout takto: další instituce (po katolické církvi, Hollywoodu atd.), jež vznikla jako opora světa „starého bílého muže“, nedokázala zabránit zneužívání slabších včetně dětí a odhalila, na jak vratkých nohách stojí.

Riziko zneužívání dětí je skutečnost, kterou nemá smysl bagatelizovat. Stoupá tam, kde dospělí působí s mládeží, tedy ve skautu, pionýru či komsomolu. I u nás známe případy zneužívání dětí ve skautu. Bývalí vedoucí Piškot a Meluzín jich zneužili 39 a v roce 2013 byli odsouzeni k deseti letům vězení a odškodnému 300 tisíc korun (směšná částka ve srovnání s USA). Ale skaut jako organizace to přestál. Snad je to i tím, že u nás nevyvolává pocit dominance. Že organizace zakázaná nacisty (1941), stalinisty (1948) i normalizátory (1970) si vypracovala sebezáchovné mechanismy. Možná i proto český skauting není systémově spojován se zneužíváním dětí. Ano, zkušenost z éry zakazování či ilegality je užitečná. Ale pozor, i ta se dá bez stálé sebereflexe promarnit.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz