7. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Pryč s Ježíšem i TGM. Liam Neeson aneb Polepšený hříšník už neplatí

Herec Liam Neeson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Liam Neeson | foto: Reuters

Je to jen drobná zpráva, ale vypovídá o stavu společnosti. Herec Liam Neeson, rodák ze Severního Irska, učinil veřejný sebezpyt. Listu The Independent přiznal, že když mu kdysi známá řekla, že ji znásilnil černoch, ovládla ho pudová zášť k černochům. Chodil po městě s obuškem a nějakého „černého bastarda“ chtěl zabít. Po týdnu sám dospěl k poznání, že se chová strašně. Takže Neeson veřejně přiznal, že hřešil (ač jen v myšlence).

Učinil něco, co v postkomunistických zemích mnozí chtěli od bývalých konfidentů, většinou marně. Něco, co pomůže hříšníkovi i společnosti. Jenže výsledkem je osočení z rasismu od kulturních elit. Britský moderátor Piers Morgan ho přirovnal ke členovi Kukluxklanu.

Místo rozhřešení útočí jakobíni. Kam tato společnost a její elity míří? Jak by zatočily s Masarykem? Vždyť TGM přiznal, že vyrůstal v antisemitském prostředí, že to musel sám rozumem překonat, aby – proti většině – hájil Leopolda Hilsnera a bojoval proti pověře o rituální vraždě. 

I Ježíš podle Lukáše říkal: „Bude v nebi větší radost nad jedním hříšníkem, který činí pokání, než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteří pokání nepotřebují.“ Ale přijďte s tím na dnešní jakobíny a strážce morálky. Z TGM udělají antisemitu a z Ježíše populistu.

Petice evropských intelektuálů varuje před populisty, politikou pohrdající rozumem a kulturou i vměšováním Ruska. Ale případy jako ten Neesonův ilustrují, nakolik jsou to jen kecy. Větev si pod sebou značně podřezávají samy elity Západu a ještě se diví, že je voliči nechápou. Ale pro voliče je zpověď polepšeného hříšníka důvěryhodnější než arogantní řeči těch, kteří mu po letech dávají cejch rasisty.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.