Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. prosince 2018 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Pryč ze Sýrie. Trump nepřekvapí činy ani vztahem ke spojencům

ČERVENEC - Cla oznámená Donaldem Trumpem vstupují v platnost. Týkaly se široké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČERVENEC - Cla oznámená Donaldem Trumpem vstupují v platnost. Týkaly se široké... | foto: Reuters

PRAHA Že se Donald Trump chová nevypočitatelně, je už klišé. Ale jeho poslední kroky – ohlásil stažení armády ze Sýrie, de facto i z Afghánistánu a poté rezignoval ministr obrany Mattis – do toho šuplíku nepatří. Trumpovi lze vyčítat nevypočitatelnost v lecčems. Ale ne v tom, že stahuje armádu z válek na Středním východě.

Vyčítat lze spíše to, že Trump se rozhoduje sám, bez ohledu na svůj tým i na spojence (zná vůbec význam toho slova?), prostě má klapky na očích. Zřejmě tady lze hledat i důvody odchodu ministra Mattise.

Ve stahování armády přece Trump navazuje na svého předchůdce. To prezident Obama už před deseti lety vyhlašoval stažení z Iráku (v Sýrii byl ještě klid). Říkal, že válka v Iráku je špatná, kdežto v Afghánistánu správná. Jak by tu afghánskou hodnotil Obama dnes, je jen spekulace, ale že slábnou vyhlídky na vítězství, o tom už mluví celý svět. V tomto smyslu nepředvádí Trump nic nového, natož nevypočitatelného.

Trump si může připadat jako Richard Nixon, když začal stahovat vojáky z Vietnamu. Ale. Za prvé: Nixon si pěstoval šéfa diplomacie Kissingera, kdežto Trump se schopných lidí spíše zbavuje. Za druhé: i tak po stažení USA následovaly v Indočíně průšvihy (genocidní Rudí Khmerové v Kambodži). Tím se dostáváme ke strategičtější části Trumpových kroků.

Americké jednotky v Sýrii nebyly nikdy tak silné, aby válku rozhodly. Když Obama v roce 2013 hrozil raketovými útoky (za užití plynu v Ghoutě), nakonec byl ještě rád, že Putinovo Rusko zprostředkovalo smír. Přesto mohli Američané aspoň zčásti ochránit Kurdy či klást překážky Íránu, aby ze Sýrie dělal druhý Libanon, a tím chránit Izrael. Kdo to bude dělat po jejich stažení? O Kurdy se asi „postará“ Turecko, Izrael se bude hájit sám. Proč si stěžuje na útočné tunely Hizballáhu (spojence Íránu) v Radě bezpečnosti OSN, ač ví, že to neprojde? Podle analytiků proto, aby – až časem na Hizballáh v Libanonu zaútočí – mohl říci, že to zkusil po dobrém.

To jsou kamínky do mozaiky Středního východu po stažení USA. Na jaře novinář Nachum Barnea psal, že Benjamin Netanjahu usiluje o situaci, aby Američané chránili Izrael před útokem z Íránu a Rusové před íránským útokem ze Sýrie. Upozornil na trojí riziko: „Netanjahu musí spoléhat na uvážlivost Chameneího, věrohodnost Trumpa a ušlechtilost Putina, což nejsou právě vlastnosti, jimiž ti pánové oplývají.“ Trump mu teď přehlížením spojenců dal za pravdu.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...