8. listopadu 2017 6:16 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ráj indikuje smrad. Co mají společného daňoví zanašeči a squateři

Squat Milada, 2016 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Squat Milada, 2016 | foto: Lidovky.cz

Publikace dokumentů typu Paradise Papers, Panama Papers, Swiss Leaks či Offshore Leaks někdy působí jako nová forma biblického vyhánění hříšného kozla. Kdysi se na něj naložily hříchy celé obce a kozel byl vyhnán do pouště. Šlo o hříchy všech. Novodobé „papers“ ukazují hříchy těch bohatých, mocných a celebritních. Ani se moc nezkoumá, zda ukládání peněz do daňových rájů skutečně překračuje zákony té které země. Obyčejní lidé to vidí i tak jasně: takové hříchy si mohou dovolit jen bohatí, a pokud tak činí, nechť jsou zatraceni. Je to kozel pro vybrané hříšníky.

„Papers“ bývají účelovým klackem. Kdo si chce vylít vztek na Donalda Trumpa, stačí, když zdůrazní, že v Paradise Papers je uveden jeho ministr obchodu Wilbur Ross. Přitom hlavní společenská nebezpečnost daňových rájů je jinde: v lidech posilují pocit nespravedlnosti, dojem, že předepsané daně platí jen ti chudší, respektive blbější.

Je nějaký uchopitelný argument proti paušálním odsudkům, ba kriminalizaci daňových hříšníků? Jeden by se možná našel, a sice squateři. Jistě, daňoví hříšníci patří k nejbohatším lidem a squateři zase k nejchudším, ale cosi společného mají.

Zaprvé odsudky, jež schytávají. Kdo obsadí dům, který mu nepatří, je v mnohých očích zloděj, ale i komunista, lehkoživka či vyvrhel společnosti. (Kdyby se tak zachoval každý, společnost jako taková by zkolabovala, že.) Kdo platí daně mimo svou zemi, je za zloděje považován též.

Zadruhé. Přes všechny nadávky squateři upozorňují na problém stojící mimo aktuální zájem. Na to, že ta či ona stavba je v tak havarijním stavu. Přes všechny nadávky do zlodějů i uživatelé daňových rájů upozorňují na něco, kam nesahá aktuální zájem. Na havarijní stav systému šroubujícího daňové sazby stále výše. V tomto smyslu mohou být signály daňových hříšníků a squaterů užitečné.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz