Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
2. listopadu 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Regres. Prohrajeme již téměř vyhraný boj se spalničkami?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Hodně se mluví o věci, jež získává rysy jisté diagnózy. Na celém Západě sociologové zaznamenávají sílící pocit mladých lidí, že se budou mít hůře než jejich rodiče – od nižšího příjmu přes vyšší nezaměstnanost až po nižší bezpečí a kolabující přírodu. Tak uvažuje generace, kterou pocity ohrožení vedou k účasti na klimatických stávkách či jiných formách občanského protestu. A že to neplatí třeba pro mladé Poláky, je spíše výjimka potvrzující pravidlo.

Je to přelom, neboť až dosud to bylo naopak. Nastupující generace očekávaly, že se budou mít po všech stránkách lépe než generace rodičů. Teď nastává obrat od progresu k regresu. A chceme-li jeho příznak ilustrovat na jednom konkrétním problému, nabízejí se spalničky. Spalničky jsou nemocí výlučně lidskou, tudíž poslouží i jako společenská zkumavka. Až do nynějška se zdálo, že jsou na ústupu a zápolení s nimi má stále lepší výhledy. Že lidský důmysl (očkování proti spalničkám, zaváděné o dvě generace dříve) je válcuje natolik, že se blíží jejich vymýcení. Že spalničky budou následovat pravé neštovice, které Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila 8. května 1980 za zcela vymýcené. Je to ale jinak.

Spalničky se šíří. V srpnu WHO odebrala status země bez spalniček i Česku. Alespoň nějaký případ byl zaznamenán v každém ze 14 českých krajů. Příčin je víc. Patří k nim migrace (hlavně ze spalničkami postižené Ukrajiny), ale i odpor vůči očkování. Ten vynikne, najdeme-li si na webu mapu států podle důvěry v očkování dětí proti spalničkám. Česko se ještě drží v solidním evropském nadprůměru. Leč překvapí, že do téže kategorie nedůvěry patří Ukrajina i Francie. Kdežto chudé rozvojové země jako Etiopie či Bangladéš vykazují vysokou důvěru těch, kdo si ještě pamatují život před očkováním.

Nelze z toho dělat definitivní závěr. Ale těžko v tom nevidět rys společenského regresu vyspělých Zápaďanů – plíživého, jen málo nápadného. Nehledejme v tom hned katastrofický scénář, ale jistou výstrahu rozhodně ano.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.