Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: S Harrisovou do boje. Pomůže nebílá senátorka Bidenovi k vítězství?

Americká senátorka Kamala Harrisová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká senátorka Kamala Harrisová. | foto: ČTK

Jisté americké instituce se spontánně přenesly do Evropy. Třeba v čele českých trampských osad stojí stále šerifové. Leč jiné tu nezakořenily. Třeba viceprezident. Dokážete jmenovat z hlavy nějakého amerického viceprezidenta, jenž se pak nestal prezidentem?

Možná padne jméno Al Gore (díky Nobelově ceně). Ale viceprezidenty, jako byl Dan Quayle, si pamatují jen specialisté. Jenže letos je to jinak. Senátorka Kamala Harrisová, kterou si vybral Joe Biden, nekandiduje pouze na řadovou viceprezidentku. Kdyby v listopadu uspěla, poprvé by se v úřadu viceprezidenta ocitla žena, což dává punc novinky všemu.

Pokud Biden vyhraje, nabídne Harrisové otevřenou budoucnost. Už proto, že on se o další mandát ucházet nebude. Či dokonce proto, že ani první mandát nemusí dovršit. Srovnáte-li roky narození (1942, 1964), zjistíte, že ta dvojice připomíná spíše otce s dcerou než dva rovnocenné parťáky. Pak už si člověk dokáže představit, že Biden, řekněme ze zdravotních důvodů, odstoupí a Harrisové se otevře cesta k metě nejvyšší.

Otázka zní, nakolik její kandidatura přispěje k Bidenově vítězství. Harrisová má za sebou úspěchy (loni „grilovala“ ministra spravedlnosti Barra) i porážky (Obama ji nevzal do vlády, vycouvala z primárek). Když ji popisoval zpravodaj magazínu Der Spiegel, opřel se o samá ne: není moc doleva, není moc stará, není moc nezkušená, není bílá. Možná toto je klíč k letošní kampani.

Ve volebním systému USA vítězí ten, kdo získá nejvíc nerozhodnutých států. Kdo dokáže přesvědčit váhající, ne přesvědčovat již přesvědčené. Ale má-li navrch politika identity, jako by už nešlo o přesvědčování váhajících, nýbrž o vlastní obraz. Proto se Harrisová, po matce Indka a po otci Jamajčanka, prezentuje jako Afroameričanka. S tím, že přitáhne voliče od Afroameričanů po Hispánce.

Těžko najít argumenty, proč by to tak být nemělo. Zároveň je ale těžké najít argumenty, proč by Afroameričané a Hispánci nevolili Bidena, ať už by jeho parťákem byl kdokoliv.

Spočívá přidaná hodnota Harrisové hlavně v tom, že přitáhne k volbám víc Afroameričanů a Hispánců, než kolik by jich přišlo bez ní? Budou-li rozhodovat demografické či etnické faktory, fungovat by to mělo. Ale sázet na to výplatu působí přece jen poněkud předčasně. 

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!