4. dubna 2017 6:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: S klackem do Číny. Opět táž otázka - chce Trump svého Kissingera?

Donald Trump na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump na tiskové konferenci. | foto: Reuters

Americký prezident přitahuje negativní publicitu. Řeknete Donald Trump a média odpovědí, co vše dělá špatně. V únoru barvitě líčila, jak odstoupil navržený poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Už se ale příliš nezabývala jeho nástupcem Herbertem McMasterem. Přitom jde do tuhého.

Ve čtvrtek Trump odlétá na návštěvu Číny. Je to jeho první vážný test v globálních vztazích. A tím se opět vtírá otázka: má svého Kissingera? Někoho, kdo je s to stanovit strategii vůči Číně? Nebo si vystačí s hesly z kampaně, že Čína je nepřítel, kterému lze čelit obchodní válkou?

Uvidíme koncem týdne. Budou to poznatky zajímavé pro celý svět i pro prezidenta Zemana. Právě on se stylizuje do role českého Trumpa a zároveň přítele Číny. Zdánlivě to nejde moc dohromady, ale při troše šikovnosti to jít může. Jenže k tomu je zapotřebí stratég typu Kissingera.

Trump se k Číně vyjádřil v rozhovoru pro nedělní Financial Times. Vadí mu, že Peking nevykonává účinný tlak na jaderný program KLDR: „Nevyřeší-li Severní Koreu Čína, uděláme to my.“ Jak? „To neřeknu. Já nereprezentuji staré USA, které prozradily, kde budou útočit na Blízkém východě,“ odvětil Trump. Myslí to vážně s tím, že má nějaký plán B? Nebo vyjádřil svoji skutečnou strategii vůči Pekingu? Člověk jako Kissinger by tak nemluvil. Samozřejmě by věděl, že Čína si severokorejskou hrozbu pěstuje coby bič na USA. Ale právě proto, že jde o pěstovanou hrozbu jaderné velmoci, nelze ji řešit jako hrozbu vývozu drog z Panamy. Nelze ji řešit politikou velkého klacku, nýbrž jen obchodem ve stylu něco za něco.

Když Henry Kissinger nastoupil v roce 1969 jako poradce prezidenta Nixona, dohodl průlom právě vůči Číně. Prosadil americké uznání jedné Číny výměnou za normalizaci vztahů Pekingu k USA. Trump postupuje jinak: hrozí Číně jak útokem na jejího chráněnce, tak obchodní válkou. To není nabídka kšeftu, a už vůbec ne výhodného. Spíše je to prostor pro zásah poradce Kissingerova typu. Jenže nikdo netuší, zda je takovým mužem McMaster.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz