Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: S Mistrem na věčnost. Karel Gott reprezentoval profesionalitu po 60 let

Karel Gott v historické veselohře Slasti otce vlasti (1969) hrál trubadúra foto: Archiv Mafra

Kdyby někdo pořádal anketu o nejznámějšího Čecha, o osobnost, kterou podle hlasu i tváře zná nejvíce lidí, asi by zvítězil Karel Gott. Ano, poznamenal všechny žijící generace této země. Ty, kteří zažili éru Novotného, reformní komunismus, Husákovu normalizaci, éru Havla, Klause i Zemana.
  9:30

Ti všichni znají Karla Gotta, ať už jeho písně sami vyhledávali, nebo jimi opovrhovali. Ale ten hlas, ta tvář, to jméno je dostihly všude – stačilo pustit rádio, televizi nebo otevřít časopis. V tomto smyslu byl Karel Gott reprezentantem společnosti po uplynulých šedesát let.

Karel Gott na archivním snímku
Karel Gott na archivním snímku

Označíme li tak někoho, říkáme tím, že společnost či zemi reprezentuje se vším všudy. Před čtyřmi lety, když odcházel z národního týmu, jsme takto označili Jaromíra Jágra. Ten má štěstí, neboť si užívá – slovy Helmuta Kohla – milosti pozdního narození. Proto reprezentuje éru svobody po roce 1989 a může být označen za její nejkonsenzuálnější osobnost. Na Karla Gotta tato nálepka nesedí. Zato na něj sedne klíčové slovo profesionalita. Byl špičkovým profesionálem po celý život, na Východě i na Západě: tady, kde žil, v Las Vegas, kde koncertoval, i v západním Německu, kde vydával desky.

Byl takovým profesionálem, že ho ani nenapadlo kázat morálku či kritizovat režim. Takže i když za Husáka finančně podpořil Pavla Landovského či Jana Němce a odmítl ostouzet demonstranty za palachiády, v mnoha očích uzavřel s režimem tichou dohodu. Vlastně i v tom reprezentoval většinu české společnosti. V listopadu 1989 to pochopil Václav Havel a na revoluční balkon Melantrichu pozval zpívat hymnu Karla Gotta a Karla Kryla.

Současné dění směřuje k totalitní světovládě, říkal Gott v roce 2001 v památném rozhovoru pro LN

Viděl v tom gesto obecného srozumění, ba odpuštění. Už se nedozvíme, co v tom viděl Karel Gott. Možná jen další stránku toho, co s sebou přináší profesionalita a popularita. Ale faktem je, že pozici, kterou díky profesionalitě získal, využíval v rámci společenské konvence. Už proto ho nyní ocení hlavně ti, kteří sázejí na profesionalitu, společenské konvence a jejich reprezentaci.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...