Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Šílenec, či doktrína? Nejde o jeden ruský článek, ale o vymáhání vděku

Názory

  6:00
PRAHA - Slova mají svou váhu. Některá vyzní tak, že státník hodný toho jména se proti nim nemůže neohradit. Třeba ta z webu ruské armádní televize Zvezda. Ta, která hájí sovětskou invazi do Československa v roce 1968, neboť prý zabránila státnímu převratu, západnímu útoku a my – Češi a Slováci – máme za ni být vděčni.

Okupace ČSSR v roce 1968 foto: Spolková zpravodajská služba a pražské jaro 1968. BND a ÚZSI

Ta, která vyšla pár hodin po setkání prezidentů Zemana a Putina v Soči. Český prezident se ohradil. Ale jakou váhu budou mít jeho slova? Toť otázka.

Miloš Zeman říká, že dotyčný článek napsal šílenec a že „jeden novinářský blázen nemůže spolupráci narušit“. Tedy spolupráci Česka a Ruska. Na tom je dost pravdy, ale člověk používající paměť v tom vidí jen menší část pravdy.

Jistě, svět informační éry je plný ulítlých bláznů publikujících ulítlé názory na ulítlých webech. Kdyby teď šlo o takový případ, nebylo by moc co řešit. Jenže web ruské armádní televize Zvezda není anarchistický, alternativní či prostě ulítlý. Je úřední, de facto vládní. Poselství článku – státy v bývalé sféře vlivu Moskvy mají být vůči Rusku nejen vstřícné, ale i povinně vděčné: za osvobození od nacismu i ochranu před agresí Západu – ladí s doktrínou Vladimira Putina. V tom je jádro problému, ne v nějakém šílenci.

Tady se nečiní tajemní hackeři či agenti. Nejde o fake news. Článek na úředním webu působí spíše jako fakt. Je to podobný fakt jako ten, když 11. února 2014 v Bratislavě přišel na pohřeb Vasila Biľaka (za normalizace místodržícího Moskvy v jí okupovaném Československu) ruský velvyslanec Pavel Kuzněcov. A dva týdny poté Rusko okupovalo Krym. Tady není namístě protestovat proti jakémusi šílenci. Namístě je protest proti nestoudné provokaci.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...