30. listopadu 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Slavíkgate. Když zaříznout, tak kvůli fair play, ne skupině Ortel

Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česko má konečně svou dieselgate. Svůj široce sledovaný skandál, který vyvolalo odhalení podvodů. Podvody a­ reakce na ně vládnou světu. Říkáme sport, myslíme doping; říkáme diesel, myslíme falešně nastavený emisní software, mohl by napsat Majakovskij. Jenže tohle u nás moc nefunguje.

Podvody s emisemi či případy sportovního dopingu českou společností až tolik nemávají. Zato podvody v anketě Český slavík ano. Říkáme Český slavík, myslíme zmanipulované hlasování, mohl by napsat Majakovskij.

Upřímně, zaplaťpánbůh za slavíkgate. Za to, že se už nehandrkují jen fanouškovské tábory, ale do věci se vkládá i byznys. Firma Karlovarské minerální vody, majitel slavíkovské značky Mattoni, hrozí, že pokud se manipulace s hlasy nevysvětlí, ze soutěže se stáhne. Dobře dělá. Dává najevo, že férovost má svůj smysl.

Už delší dobu se říká, že Českého slavíka by bylo nejlepší zaříznout. Ten argument se v posledních letech opírá o úspěch kapely Ortel, která je, řekněme, kontroverzní. Ano, existují dobré důvody pro obezřetnost vůči Ortelu, pro kritičnost vůči jeho textům i pro odmítání atmosféry, kterou šíří. Jenže právě tyto důvody by o „zaříznutí“ Českého slavíka rozhodovat neměly. Jinak by jen přikrmily už tak sílící názor veřejnosti, že elity chtějí reglementovat, co se má (ba smí) hlasujícím líbit. Ta anketa přece nehodnotí uměleckou či společenskou přijatelnost hudebníků, ale pouze jejich oblibu.

Silnějším důvodem pro nekrolog nad Slavíkem je manipulace s hlasy. Existují dva vyhraněné tábory. Libertariáni chtějí vše uvolnit. Z cyklistické Tour de France by byl souboj farmaceutických firem, z Českého slavíka souboj hlasovacích mašinerií padni komu padni. Pokrokáři chtějí oddělovat dobro od zla (vytěsnit Ortel). Slavíkgate do toho vnáší důraz na fair play. Soutěž neschopná zajistit férové podmínky nemá nárok na přežití. Je lepší zaříznout ji z těchto důvodů než z obavy, že by mohl vyhrát ten prokletý Ortel.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ LOGISTIKY - ROKYCANSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz