Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Stát spláče nad výdělkem

Názory

  13:07
Babiš prohrál, v ČEZ ustoupí. Tak zní hlavní titulek dnešních Hospodářských novin. Ať už se na to díváte jakkoliv (upřímně, něco jako bezpodmínečná kapitulace to jistě není), zdá se, že je zažehnán náběh na první krizi Sobotkovy vlády. Ministr financí a šéf hnutí ANO nebude mít v dozorčí radě většinově státního kolosu ČEZ hlavní slovo – pět lidí z celkem dvanácti pozic, respektive z osmi pozic vyhrazených pro nominanty politických stran.

Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády. foto: ČTK

Když chtěl Andrej Babiš vytěsnit lidovce a přitom obejít sociální demokraty, ČSSD i KDU-ČSL se vzepřely. Takže politické strany nakonec nebudou v dozorčí radě ČEZ zastoupeny v poměru 5 : 3 (5 za ANO, 3 za ČSSD), jak to chtěl prosadit Babiš, ale v původně dohodnutém poměru 3 : 3 : 2 (3 za ANO, 3 za ČSSD, 2 za lidovce).

ČTĚTE TAKÉ:

Zkušební otázka: Kdo vyhrál? Vyhráli good boys, nebo bad boys? Správná odpověď je možná tato: Nevyhrálo ani dobro, ani zlo, ale upevnění systému, kterému se v Rakousku – kde funguje už dlouhé desítky let – říká proporční či prostě proporc. Vyhrálo pokračování poměrů, v nichž si velké politické strany parcelují stát a ve vzájemné dohodě z něj vyzobávají lukrativní laskominy jako ČEZ. Proč je ČEZ pořád většinově státní? No přece proto, aby ho mohly ovládat politické strany. Aby mohl ČEZ velet státu, a ne stát „Čezu“.

Jak to chodí s rolí státu v jím vlastněných podnicích právě vidíme na dění kolem národního podniku Budvar. Proč Budvar i 25 let po revoluci zůstává národní, státní? Inu proto, zní zásadní argument, že Budvar zápasí s Američany, přesněji s nadnárodním koncernem Anheuser Busch Inbev. A pokud s ním vede mezinárodní soudní spory o značku Budvar (či Budweiser), stát ho v nich přece zastoupí lépe a účinněji než nějaký soukromník.

To říkal stát, který ovšem neměl 1,5 miliardy korun na to, aby koupil konkurenční budějovický pivovar Samson, když byl k mání (za velmi nadsazenou cenu). Výsledek? Nyní je Samson v rukou Američanů (přesněji koncernu Anheuser Busch Inbev a jeho „Budu“) a už už se rodí nová značka Samson Budweiser. Ta autentickému Budvaru při sporech pěkně zatopí. A stát spláče nad výdělkem.