Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Šumavské šachy

Názory

  13:12
PRAHA - Dost lidí jásá, že s šéfem Národního parku Šumava Mánkem padla i poslední bašta ODS. Něco pravdy na tom i je, vezmeme-li v úvahu, že Mánek byl „mužem ministra Chalupy“ a pražská bašta ODS padla už loni s nástupem primátora Hudečka. Ale jádro věci je přece jen trochu jinde.

Ředitelem NP Šumava se stal Jiří Mánek foto: ČTK

To, že i přírodovědci, ekologové, lesáci a ochránci přírody mají své (různé) politické preference, je samozřejmé. A vůbec to neznamená, že pravičák krajinou pohrdá, zatímco levicový liberál si jí váží. Vždyť už výraz ochrana přírody (conservation of nature) odráží konzervativní vnímání světa.

Problém koření v tom, jak často se střídali šéfové NPŠ (nastupující Pavel Hubený je už desátý za třináct let). A hlavně v tom, že s nimi se střídaly i doktríny pojetí parku.

Mění-li se doktrína třeba v Ústavu pro studium totalitních režimů, zuří emoce, ale – při vší úctě k historikům – týká se to jen jednoho domu na pražském Žižkově. Měnící se doktríny v NPŠ ovlivňují nejzachovalejší horský komplex v této zemi.

Celý spor se vlastně vede o výklad slova „nejzachovalejší“. Je to totéž co nejpůvodnější, bezzásahový, bez ohledu na kůrovce? Či to znamená dobře střežený? Mánek končí v době, kdy s kůrovcem je už dobojováno i za cenu holin. Je to chvíle k nazření faktu, že doktrína pro národní park musí být dlouhodobá – netýká se generací rychle se střídajících šéfů parku, ale generací vývoje krajiny.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat