Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Tanky bez rudých hvězd

Srpnová okupace1968 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpnová okupace1968 | foto: Profimedia

Dnes je den, kdy se v novinách, na webu i v televizi objevují spousty fotografií z 21. srpna 1968. Jistě neukazují nic principiálně nového. I když se podaří ukázat snímky ještě nepublikované či najít tehdejší fotografy dosud neznámé, rozhodně nejde o objevy, které by změnily pohled na sovětskou okupaci před 46 lety. Ale jeden aktuální moment na těch fotkách najdeme.

Před 46 lety Československo zažilo asi největší koncentraci tanků v historii. Na obsazení nevelkého státu jich bylo užito 6300 (tak praví Wikipedie), což je pětinásobek počtu, který nasadili Američané při invazi do Iráku v roce 2003. Ale sovětské tanky v srpnu 1968 neměly žádné insignie – žádné označení, podle kterého by šlo určit, že jde o tanky Rudé armády. Na základním khaki nátěru měly jen bílé invazní pruhy, jak se tomu říká. A právě to spatříme na starých fotografiích.

ČTĚTE TAKÉ:

Bylo to jisté překvapení i pro děti, jako byl tehdy autor těchto řádek. Už v prvních ročnících základní školy jsme každý květen malovali obrázky k výročí osvobození od fašismu (rozdílem mezi fašismem a nacismem nás nikdo nezatěžoval). Na obrázky jsme kreslili to, co jsme vídali na jiných obrázcích či fotografiích – šeříky coby symbol května 1945, vojáky Rudé armády s hvězdami na čepicích a sovětské tanky s velkými rudými hvězdami na věžích. Tank bez hvězdy na věži by přece nebyl tank Rudé armády, jak jsme ho znali z filmů, kde tanky s hvězdami potíraly tanky s černými kříži. Ale teď, v srpnu 1968, jsme náhle viděli tanky Rudé armády bez rudých hvězd, bez insignií, jen s invazními pruhy. Jako by se za to označení styděly.

Člověk si na to dost dobře nemůže nevzpomenout v roce, kdy vojáci této armády – už ne Rudé ani sovětské, ale prostě ruské – obsadili ukrajinský Krym: klidně, rozvážně, ale též bez insignií. Jako by se za své označení styděli.

Ruské obsazení Krymu vede k analýzám strategie, výrazům „zelení mužíci“ (vojáci bez označení) i úvahám americké historičky Anne Applebaumové o novém typu invaze – takovém, na jaký tradiční armády s označením nemohou tradičně reagovat. Ale pro člověka, který byť jako dítě zažil 21. srpen 1968, to úplná novinka není.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.