21. září 2015 9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Trenýrky nad Hradem? Zkuste nehledat zřejmé i skryté významy

Aktivisté, převlečení za kominíky lezou po střeše Pražského hradu, aby... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté, převlečení za kominíky lezou po střeše Pražského hradu, aby... | foto: VimeoReprofoto

Trenýrky vlající nad Pražským hradem vyvolávají různé asociace. Třeba pocity sympatie či antipatie. Nebo touhu hledat zřejmé i skryté významy. Ale dvě věci jsou jasné bez ohledu na osobní pocity.

Za prvé fakt, že sejmutí původní prezidentské vlajky naráží na zákon o státních symbolech. Ani největší Zemanovi fanoušci by to neměli zbytečně kriminalizovat. Ale i největší fanoušci party Ztohoven by měli uznat, že tady jde o přestupek a pokutu deseti tisíc korun.

Za druhé a především fakt, že ochranka selhala. Parta uměleckých provokatérů za světla vyleze na sídlo hlavy státu a vyvěsí tam trenýrky. Jako ukázka gymnaziálního humoru je to skvělé. Ovšem jako zátěžový test ochrany ústavních činitelů propadák.

Právě z Hradu zaznívají silná slova o nasazení armády při ostraze hranic. Ozývají se obavy, zda v převlečení za uprchlíky nemíří do Evropy džihádisté. Loni ruští vojáci v převlečení za „zelené mužíky“ hladce obsadili Krym. Teď parta provokatérů převlečených za kominíky hladce obsadí střechu Hradu. Zkuste v tom nehledat zřejmé i skryté významy.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!