PETRÁČEK: Peking zlákal Zemana na vějičku |
Ale komu to přijde nespravedlivé, ať řekne, jak to udělat spravedlivě, účinně a přitom pro společnost snesitelně.
Už jsme psali, že ten případ není ve světě ojedinělý. Na tom se nic nemění, naopak máme nové příklady. V Moravskoslezském kraji se omezí shromažďování (jen do 100 lidí), provoz barů a restaurací (do 23 hodin) a pendleři musí předkládat každé dva týdny negativní testy. Srovnejte to s tím, co na víkend vyhlásil Izrael: zavřené bazény, obchody, kadeřnictví, muzea i turistické atrakce. Či s tím, co v pondělí vyhlásila Kalifornie: zavřené bary, interiéry hospod, obchodní centra i kostely.
Ano, hrozí-li situace, že se šíření nákazy vymkne, jde spravedlnost stranou. Izrael sloužil jako dobré měřítko. Ve světovém žebříčku se od března držela u sebe trojice zemí. I když Česko patřilo mezi přísné, Izrael mezi velmi přísné a Rakousko mezi „přísné s lidskou tváří“ (mimo interiéry nevyhlásilo povinné roušky), měly podobné výsledky – málo nakažených, hodně málo mrtvých. Ale před pár týdny se Izrael utrhl a stal se výstražným příkladem země, jež začala uvolňovat moc brzy. Denní přírůstky nakažených přesáhly tisícovku a bylo nutné zařadit zpátečku.
Naopak Švýcarsko je příkladem země, jež podcenila začátek (roli pendlerů z Itálie), ale pak se s velkým úsilím dostala do příznivější situace. To vše musíme brát v úvahu. Kalifornie dokládá, že být proti Trumpovi nestačí. Izrael zase ilustruje, jak snadno se země či region dostane do průšvihu i po třech měsících úspěšného začátku. Takže jako příklad zůstává Rakousko, ale i to zavedlo restrikce v Horních Rakousích. Je to tak, Moravskoslezský kraj není sám, i když to samotné konstatování jeho obyvatelům nepomůže.