Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ve světě částic. Británie vykročila k volbám a ustavení většiny

Lidé se scházejí před budovou parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se scházejí před budovou parlamentu. | foto: ČTK

Už už to vypadalo, že Británie promarnila svou hřivnu: obraz společnosti racionální, dospělé, zdravě skeptické, v níž platí psané i nepsané právo a která se dovede vypořádat s lecčíms nečekaným. Tento obraz bledne už tři roky od referenda o brexitu. Je možné, aby tato Británie nedokázala přetavit rozhodnutí voličů pro odchod z EU ve skutek?

Ta otázka nahlodávala důvěru v Británii i v samotné britství, konstitutivní složku Evropy, jak ji známe. Mluvit o skutku je stále ještě předčasné. Ale to, že rozpolcený parlament stanovil volby na 12. prosinec, je konečně krok racionálním směrem. God Save the Queen.

Rozklad důvěry překračuje hranice Británie. Jakkoliv by si tolik lidí (včetně autora těchto řádek) přálo, aby Británie v EU setrvala, respekt k výsledku referenda toto přání přebíjí. Je snad možné uchovat britství za cenu podrazu jeho významné složky, respektu k hlasu voličů z referenda v červnu 2016?

Takové hlasy se objevují, ale vedou ke kvadratuře kruhu. V parlamentní demokracii je suverénem parlament, ale když už se přikročí k celostátnímu referendu, musí se před silou jeho mandátu i výsledkem parlament sklonit. Nebo čerstvě obnovit, jak se stane 12. prosince.

Referendum je rájem pro šíbry, marketéry i demagogy. Ale vede k výsledku buď ANO, nebo NE, jako když vypínač je v poloze buď zapnuto, nebo vypnuto. V Británii to už vypadalo jako v kvantovém počítači, kde částice mohou být v několika stavech zároveň a neplatí, že buď ANO, či NE, buď 0, či 1. Ale to může fungovat jen ve světě částic.

V běžném světě, kde se musí stanovit priority a převést je v čin, je třeba mít vládní většinu. K tomu teď Británie vykročila. Jiná otázka je, zda jasnou většinu skutečně dostane.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?