12. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ve veřejném zájmu? Pohřební průvod Jana Kočky zablokuje tepnu Prahy

Před deseti lety se v Praze konal podobný smuteční průvod pro Václava Kočku mladšího, kterého na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před deseti lety se v Praze konal podobný smuteční průvod pro Václava Kočku mladšího, kterého na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Historie zařídila, že většina žijících občanů ČR viděla nanejvýš dva státní pohřby. Bývalých prezidentů Havla (2011) a Svobody (1979). Pamětníků pohřbů Zápotockého (1957), Gottwalda (1953), Beneše (1948) a Masaryka (1937) je už málo. Dnes ale Praha zažije pohřeb, který se těm státním přiblíží. Vysokou účastí hostů a hlavně tím, že pro smuteční průvod z kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad na Olšanský hřbitov se na tři hodiny uzavře Vinohradská třída.

Jde o pohřeb Jana Kočky mladšího. V tom je jádro otázek, které lze zhustit zhruba do této. Má vnuk provozovatele matějské pouti, člen rodiny spjaté s komunitou světských, s prostředím leckdy zvaným klanově mafiánské a svého času citované v tzv. Kubiceho policejní zprávě, nárok na stejnou vstřícnost a velkorysost města Prahy jako zesnulí prezidenti?

Nikdo neupírá rodině Kočkových nárok na obřad podle vlastního gusta. Nikdo nezlehčuje úctu k majestátu smrti. Nezpochybňují se ani formální náležitosti – souhlas Policie ČR i dopravního podniku. Ale přece jen vznikají výhrady, které zformuloval například starosta Prahy 3 Alexander Bellu. 

Nejde o kádrování rodiny Kočkových, jde o veřejný prostor i veřejný zájem. Nic proti velkolepým pohřbům s průvody. Ale jsou-li mimořádně velké, není lepší zvolit lokalitu mimo dopravně zahlcené centrum? Před deseti lety měl pohřeb Václav Kočka mladší. Obřad byl v Břevnovském klášteře a uložení do země v blízkých Řepích. Auta ze smutečního průvodu jela s povolením policie po tramvajovém pásu, což byl jen detail. Ale zahradit Vinohradskou třídu, to je jiná liga. Překonává i průvod s rakví Václava Havla, který na cestě z kostela svaté Anny na Hrad jen krátce překřížil Malostranské náměstí.

Jsou situace, kdy je ve veřejném zájmu veřejný prostor zahradit. Třeba Václavské náměstí k 50. výročí sovětské invaze. Může se stát, že je ve veřejném zájmu zahradit i Vinohradskou třídu. Ale je tím veřejným zájmem pohřeb Jana Kočky mladšího? To je, oč tu běží.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz