Jde o pohřeb Jana Kočky mladšího. V tom je jádro otázek, které lze zhustit zhruba do této. Má vnuk provozovatele matějské pouti, člen rodiny spjaté s komunitou světských, s prostředím leckdy zvaným klanově mafiánské a svého času citované v tzv. Kubiceho policejní zprávě, nárok na stejnou vstřícnost a velkorysost města Prahy jako zesnulí prezidenti?
Vinohradská se v pátek uzavře kvůli pohřbu Jana Kočky mladšího. I přes odpor radnice Prahy 3 |
Nikdo neupírá rodině Kočkových nárok na obřad podle vlastního gusta. Nikdo nezlehčuje úctu k majestátu smrti. Nezpochybňují se ani formální náležitosti – souhlas Policie ČR i dopravního podniku. Ale přece jen vznikají výhrady, které zformuloval například starosta Prahy 3 Alexander Bellu.
Nejde o kádrování rodiny Kočkových, jde o veřejný prostor i veřejný zájem. Nic proti velkolepým pohřbům s průvody. Ale jsou-li mimořádně velké, není lepší zvolit lokalitu mimo dopravně zahlcené centrum? Před deseti lety měl pohřeb Václav Kočka mladší. Obřad byl v Břevnovském klášteře a uložení do země v blízkých Řepích. Auta ze smutečního průvodu jela s povolením policie po tramvajovém pásu, což byl jen detail. Ale zahradit Vinohradskou třídu, to je jiná liga. Překonává i průvod s rakví Václava Havla, který na cestě z kostela svaté Anny na Hrad jen krátce překřížil Malostranské náměstí.
Jsou situace, kdy je ve veřejném zájmu veřejný prostor zahradit. Třeba Václavské náměstí k 50. výročí sovětské invaze. Může se stát, že je ve veřejném zájmu zahradit i Vinohradskou třídu. Ale je tím veřejným zájmem pohřeb Jana Kočky mladšího? To je, oč tu běží.