Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Velký pátek adventní. Na klimatické konferenci promluví Greta Thunbergová

Emotivní Greta Thunbergová při proslovu v sídle OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emotivní Greta Thunbergová při proslovu v sídle OSN. | foto: Reuters

Je doba, kdy i názoroví provokatéři a libertariáni by mohli vzít Gretu Thunbergovou v ochranu. Tím není řečeno, že by měli propadnout jejímu kultu. Měli by ale rozlišovat mezi samotnou Gretou a kultem kolem ní. Navážet se prvoplánově do „svaté Grety“, dělat si z ní legraci, na dálku určovat její diagnózy je intelektuálně laciné. Větší smysl má sledovat ty, kteří z ní svatou dělají – se vším, co k tomu kultu patří.

Dnes si to užijeme. Thunbergová nedorazila na klimatickou konferenci OSN v Madridu ve čtvrtek, jak plánovala. Během pátku tudíž stihne vystoupit s projevem, zademonstrovat si i k demonstracím inspirovat jiné. Jsou tak splněny předpoklady pro to, aby se mluvilo o Velkém pátku, ač nepředchází době umučení Krista, ale připomínce jeho narození. S Kristovým příměrem vyrukoval už v dubnu berlínský arcibiskup Koch. Teď se s ním ozval spolek ze Španělska, který Gretě nabídl pro dopravu z Lisabonu do Madridu oslíka. Dělá si z ní legraci? Nebo propadl kristovskému podobenství? Těžko říci, což je pro nynější atmosféru příznačné.

Ale to hlavní je v manifestu, který tři klimatické aktivistky představily počátkem týdne. Jejich požadavky vycházejí z racionality, mají snížit emisní zátěž planety, ale míří mnohem dál: „Kolonialistické, rasistické a patriarchální systémy útlaku tuto krizi vytvořily a živí ji. Musíme je demontovat všechny.“ Ano, změnit a převychovat lidstvo.

Klíčová slova zmíněného manifestu znějí „přinutíme světové lídry“. Na tom může něco být, ale zkusme to převést do řeči racionálních argumentů a čísel. Řekněme, že přinutí lídry zemí EU. To by znamenalo pokles globálních emisí o devět procent. Dejme tomu, že v Americe skončí Trump a přinutí i nové lídry USA. Výborně, to by byl pokles o dalších 15 procent. Ale co těch zbylých 76 procent? Jak přinutí lídry Číny, Indie, Ruska, Íránu, Brazílie a další? Toto je otázka do pranice. O ní by dnes mohla promluvit Greta. A nad ní by se mohli zamyslet i účastníci demonstrací v Česku.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.