6. dubna 2018 6:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Věříte v novičok? Tvrdé reakce se musí zdůvodnit jasněji než vírou

Britská armáda odváží auto z parkoviště v Salisbury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská armáda odváží auto z parkoviště v Salisbury. | foto: Reuters

Vsadit celou politiku na jednu těžko prokazatelnou kauzu může přinést víc škod než užitku. Ilustruje to „případ novičok“, reakce na použití ruského neurotoxinu v Británii. Stačí už titulky novin. „Britští experti neprokázali, že látka použitá na Skripalovi je z Ruska,“ četli jsme v úterý. „Británie našla tajnou ruskou laboratoř, kde vyrobili novičok,“ četli jsme včera. Jak to sakra je, řekne si běžný občan a volič. Prokázali tu ruskou stopu, nebo neprokázali?

Informace si protiřečí, což je špatně. A ještě horší je, opírají-li se o ně oficiální reakce – rozuměj vyhošťování diplomatů. Otázka má znít jinak: Překračuje očividná ruská asertivita přijatelnou mez? Vadí nám věci jako anexe Krymu, podpora separatistů na Ukrajině či účast ruského velvyslance na pohřbu Vasila Biľaka, za Husáka místodržícího Moskvy v Praze? Pak to dejme výrazně najevo, třeba i vyhoštěním diplomatů. Ale opírá-li se reakce jen o těžko prokazatelné autorství útoku jedem, stává se z toho spíše článek víry. A to je špatně.

Špatně ne proto, že máme Rusko šanovat, ale proto, že neprokázané obvinění se obrací proti samotnému Západu a jeho otevřené společnosti. Je to prý provokace Západu. To neříká jen Putin, ale stále víc lidí na Západě. A je-li provokací toto, nebyla provokací Západu i samotná anexe Krymu? Nebylo zbytečnou provokací i pražské jaro v roce 1968, které logicky vydráždilo Moskvu k invazi? Provokací Západu lze pak vysvětlovat jakoukoliv ruskou asertivitu.

Je to jako před 15 lety před invazí do Iráku. Tehdy bylo článkem víry přesvědčení, že Saddám Husajn má zakázané zbraně. A když vyšlo najevo, že neměl, Zápaďané se obrátili proti Bushově (a Blairově) lži a začali Saddámův Irák dokonce hájit: jaký tam byl klid před invazí. Jako by tento Irák svévolně neanektoval Kuvajt. Jako by bojovým plynem nezavraždil tisíce Kurdů ve městě Halabdža. V tom spočívá riziko spektakulárních akcí, které jsou podloženy jen články víry. Že nakonec mohou vést k obhajobě toho, co si zaslouží tvrdou reakci – ale ne kvůli údajným zakázaným zbraním.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz