10. dubna 2018 6:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Více než orbanizace Evropy hrozí zánik silné levice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Uškodí Putin Orbánovi? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uškodí Putin Orbánovi? | foto: István Léko, Česká pozice

PRAHA Výsledek maďarských voleb přináší jasnou odpověď na sebevědomí Viktora Orbána. Na snímcích z ulic ji ilustrují nápisy „Viktory“, Viktorovo vítězství. Ale tady legrace končí a začínají otázky bez jasných odpovědí.

Míří zejména na maďarské politology a sociology. Proč prognózovali, že čím větší účast, tím horší výsledek pro Orbána? Proč sugerovali, že čím víc půjde volit mladých, tím víc hlasů uberou Orbánovi, když ve skutečnosti mu spíše přidali? To je zvenčí těžké posoudit, ale nabízejí se jiná, obecnější témata.

Orbán je otloukánkem Evropy. Jeho prezentace George Sorose jako hlavní hrozby pro Maďarsko působí umanutě, navíc antisemitsky. Asi jako kdyby původní Mexičané strašili Cortésem a jiní Čingischánem. Soros přece nehrozí rozvrátit státy, ba civilizace. Orbán podle svých kritiků jen straší, neboť v Maďarsku ani není silná muslimská komunita. To zní rozumně, ale... Lze najít aspoň jeden příklad západoevropské země, jež se otevřela migraci a nemá problémy s muslimy i paralelními společnostmi? Pak by šlo říci, že dichotomie mezi orbanizací Evropy (kterou straší Brusel) a islamizací Evropy (kterou straší Orbán) je falešná. Ale takový příklad se hledá těžko.

Větší problém je třetí Orbánův mandát po sobě. Definičním znakem demokracie je střídání moci, ale ta se v Maďarsku od roku 2010 nestřídá. Není to argument pro kritiku? Je, ale ne jen Maďarska. Moc – ve smyslu vlád pravice a levice – se střídá ve stále méně zemích Evropy. Ve stále více z nich sílí mlhavě či ad hoc profilované strany, které střídají jiné mlhavě a ad hoc profilované strany. Nebo vládnou velké koalice (v Německu de facto už 13 let), které rovněž vytěsňují střídání moci.

Úhrnem. Větším problémem, než že Viktor Orbán už potřetí za sebou vyhrál volby, je fakt, že proti sobě neměl reálnou opozici. Že maďarská levice vyšuměla podobně jako před měsícem tradiční levice v Itálii nebo loni v Nizozemsku. Že levice zásadně oslabila ve Francii, v Německu i u nás, že prakticky vymizela v Polsku. Toto je zásadní problém Evropy včetně Maďarska (to ho teď jen exponovalo v ostrém světle).

Nelze vše svádět na účelově upravená pravidla voleb, na ruské hackery či na to, že voliči se nechali zblbnout populisty. Nespraví to šéf lucemburské diplomacie, sociální demokrat Asselborn, když Orbána pro noviny Die Welt označil za „hodnotový nádor, který je třeba neutralizovat“. Problém je, že spíše se neutralizuje sama levice.

  • 12Diskuse
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz