6. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Volit nohama. Z předběžné opatrnosti na dovolené je najednou strach

Cesta na dovolenou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta na dovolenou (ilustrační foto) | foto: MAFRA

Donedávna se tomu říkalo předběžná opatrnost a byla chválena. Třeba když na Islandu vybuchla sopka a zastavila se letecká doprava v půlce Evropy. Teď se tomu říká strach.

Třeba když lidé po útoku teroristů mění své zvyky. A jak zjistil už průzkum agentury STEM/MARK, čeští turisté své zvyky změnili. Začali pomíjet Tunisko, Egypt či Turecko. Aby tam našinec vyrazil, musí být buď vyprodán „zbytek Středomoří“, nebo musí být nabídka hodně levná.

Vypovídá to o české povaze, nebo o skutečné hrozbě? Kdo se zajímá o svět, ví, že teroristé útočili na návštěvníky Tuniska či Egypta. Kdo se zase zajímá o statistiku, ví, že pravděpodobnost stát se jejich cílem je mizivá. Ale vyprávějte to někomu, kdo se chystá na dovolenou s malými dětmi.

Kdysi se tomu říkalo hlasování nohama. Usvědčovalo ze lži režim, který tvrdil, že na Západ by nikdo soudný neodcházel. Teď si vyberte, zda totéž hlasování usvědčuje české turisty z paranoie, nebo cestovní kanceláře z bagatelizace rizika.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!