Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Vzor vojáka Pavel. Ze skvělého generála nemusí být skvělý politik

Názory

  6:00
PRAHA - Když včera odešel do civilu generál Petr Pavel, tak trochu to působí, jako když v reprezentaci skončil Jaromír Jágr. Oba jsou špičkami ve svých oborech. Oba byli aktivní po celou polistopadovou éru, ba i před ní, takže zosobňují širší vývoj. A oba váhají, co budou dělat dále.

Petr Pavel foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Životní i profesní dráha Petra Pavla je ilustrativní z více hledisek. Jednak ukázal, kam až to může dotáhnout český voják díky své erudici, inteligenci i odhodlání. V letech 2015–2018 předsedal vojenskému výboru NATO, a sice jako první voják z postkomunistické země v této prestižní funkci.

Za druhé doložil, jak se v polistopadové transformaci lišil resort vnitra a obrany. Vnitro rychle zcivilněl ministr Jan Ruml. Ale zcivilnění armády je protimluv. I proto Petr Pavel narážel na kritiku, že jako absolvent komunistických vojenských škol je korouhvička. Ale připomeňme výrok kancléře Adenauera: „Jsem přesvědčen, že NATO mi osmnáctileté generály nevezme.“ Sdělil jím, že ani armáda západního Německa se neobejde bez důstojníků se zkušeností z wehrmachtu.

Za třetí. Generál Pavel dokázal, že i s touto zkušeností zvládne úplně novou praxi, tedy praxi vojenských expedic (Chorvatsko, Bosna, později Afghánistán). Proto vytvořil jakýsi vzor českého vojáka, který zvládá nejenom situace na bojištích, ale i kritiku, názorové diskuse či střety včetně veřejných.

Za čtvrté a hlavně. Plyne z toho všeho závěr, že dobrý a mezinárodně úspěšný generál Pavel by byl stejně dobrým a úspěšným politikem? Ne, a to nejen z pohledu historie a osudů Jana Syrového či Ludvíka Svobody. Spíš jde o to, že jako politik by se musel opírat o jisté stranické, manažerské i voličské zázemí. Třeba v očích těch, kteří stále znovu hledají Antizemana, by mohl být tím mužem právě generál Pavel. A potom by se mohl ocitnout ve spirále, která z úspěšného vědce Drahoše udělala neúspěšného maskota. Tím není řečeno, že Pavel by byl odsouzen k neúspěchu. Jen tolik, že úspěch v jedné branži není zárukou úspěchu v branži jiné.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....