Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Z periferie republiky. Jak podpořit funkční život i mimo úspěšná centra

Některé danosti platí, ať si o nich kdokoliv myslí cokoliv. Též danosti geografické. Třeba taková Hajnalova linie. Podle této teorie se v přístupu ke sňatkům, staromládenectví a modelu rodiny Evropa dělí na dvě části podél linie Petrohrad–Terst. Západně od ní se vstupuje do manželství později a rodiny jsou užší. Východně od ní se manželství uzavírá dříve a rodiny jsou širší, ba i klanové. V tomto smyslu patří Češi i Moravané na západ a Slováci (stejně jako Maďaři, ale i Italové z jihu) na východ.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KS

K. Stržanovský

17. 2. 2019 19:06

Čekal jsem nějaký hlubší rozbor a ne tři odstavce popisující stav, který zná každý, kdo žije nebo žil v pohraničí.

0 0
možnosti

J. Škodák

16. 2. 2019 10:12

Ano je to tak, že řada jevů přetrvává i po třech generacích po odsunu německy mluvících občanů. Není tomu však tak jen v pohraničí. U nás na Moravě byly ve vnitrozemí tzv.němeky mluvící ostrovy-Sprachinsel a vedlejší vesnice tam patřily. Do základní školy chodily děti přistěhovalců z těch původně německy mluvících vesnic a byl to markantní rozdíl v chování žáků v porovnání s těmi z vesnic původních obyvatel! Po dlouhé době jsem se vrátil domů a působil jsem jako učitel a ty rozdíly byly ještě znatelné. Nyní bydlím v pohraničí, lecos se opravilo, ale ty patologické jevy zůstávají!

0 0
možnosti
KS

K. Stržanovský

17. 2. 2019 19:08

To proto, že se do pohraničí stěhovali především lidé v životě neúspěšní. Nedokázali si nic vybudovat, nic získat, valného vzdělání nedosáhli. A najednou se před nimi otevřela možnost získat dům, pole, krávy. K domovině je nic moc nevázalo, vzali si kabát a šli. A protože to dostali zadarmo, moc velký vztah k nově nabytému majetku neměli. A tenhle styl života pak přenesli na své děti, ty zase na své děti.

0 0
možnosti