Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Západ už bílá nemoc změnila, Afriku ještě ne

Názory

  15:30
Splnil AIDS svou historickou roli? Potvrdí-li se zprávy o dobré cestě k účinné vakcíně proti viru HIV, něco na té úvaze bude. AIDS je bílou nemocí, o níž psal Karel Čapek v předvečer světové války.

Naděje na zastavení epidemie AIDS? Každým rokem přibude na světě zhruba 5 milionů lidí s virem HIV. Vakcína by mohla šíření nemoci zastavit. Na snímku thajští chlapci, kteří trpí nemocí AIDS již od narození.

Metlou, kvůli níž společnost mění své chování, která ovlivňuje politiku států. Nemáme doktora Galéna, v nečapkovském světě žádný jedinec nedisponuje takovou mocí, zato máme doklady pro to, že společnost se už změnila.

Konzervativní papež odmítá kondomy, to je jasné. Ale levicová intelektuálka Françoise Saganová, jak ji cituje Instinkt, mu nechtěně dává za pravdu. Když jí bylo 28 let, přišla antikoncepční pilulka, a ona se zbavila strachu. Když jí bylo 58 let, přišel AIDS a strach tu byl opět. "Těch třicet let spadalo do mé dospělosti, do věku určeného pro to, abychom si dělali radost," říká Saganová. Je-li promiskuita hodnotou o sobě, pak lze skutečně říci, že z celé historie jen třicet let umožnilo radost. Kam se hrabe s bílou nemocí Čapek.

V tomto smyslu AIDS svou historickou úlohu splnil. Psychologové a sociologové dokládají, že dnešní mladá generace je méně promiskuitní než jejich rodiče. Je to snad špatně? A dále: Zmizí-li hrozba AIDS, zmizí i strašáky a konspirace s ním spojované?
Zmizí-li AIDS, svůj těžký argument - je to boží trest za sodomii -ztratí náboženští fundamentalisté. Zmizí-li AIDS, oslabí to rozvojový názor, že jde o produkt a výmysl Ameriky. Jihoafrický ministr zdravotnictví radil léčit AIDS česnekem, citronem a řepou. Bude to říkat i v době, až bude účinná vakcína? V Africe AIDS na konec své historické role teprve čeká.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...