Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Západ už bílá nemoc změnila, Afriku ještě ne

Názory

  15:30
Splnil AIDS svou historickou roli? Potvrdí-li se zprávy o dobré cestě k účinné vakcíně proti viru HIV, něco na té úvaze bude. AIDS je bílou nemocí, o níž psal Karel Čapek v předvečer světové války.

Naděje na zastavení epidemie AIDS? Každým rokem přibude na světě zhruba 5 milionů lidí s virem HIV. Vakcína by mohla šíření nemoci zastavit. Na snímku thajští chlapci, kteří trpí nemocí AIDS již od narození.

Metlou, kvůli níž společnost mění své chování, která ovlivňuje politiku států. Nemáme doktora Galéna, v nečapkovském světě žádný jedinec nedisponuje takovou mocí, zato máme doklady pro to, že společnost se už změnila.

Konzervativní papež odmítá kondomy, to je jasné. Ale levicová intelektuálka Françoise Saganová, jak ji cituje Instinkt, mu nechtěně dává za pravdu. Když jí bylo 28 let, přišla antikoncepční pilulka, a ona se zbavila strachu. Když jí bylo 58 let, přišel AIDS a strach tu byl opět. "Těch třicet let spadalo do mé dospělosti, do věku určeného pro to, abychom si dělali radost," říká Saganová. Je-li promiskuita hodnotou o sobě, pak lze skutečně říci, že z celé historie jen třicet let umožnilo radost. Kam se hrabe s bílou nemocí Čapek.

V tomto smyslu AIDS svou historickou úlohu splnil. Psychologové a sociologové dokládají, že dnešní mladá generace je méně promiskuitní než jejich rodiče. Je to snad špatně? A dále: Zmizí-li hrozba AIDS, zmizí i strašáky a konspirace s ním spojované?
Zmizí-li AIDS, svůj těžký argument - je to boží trest za sodomii -ztratí náboženští fundamentalisté. Zmizí-li AIDS, oslabí to rozvojový názor, že jde o produkt a výmysl Ameriky. Jihoafrický ministr zdravotnictví radil léčit AIDS česnekem, citronem a řepou. Bude to říkat i v době, až bude účinná vakcína? V Africe AIDS na konec své historické role teprve čeká.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat