8. dubna 2015 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Zemanův žehlič Kmoníček

Za prezidentem Milošem Zemanem do Míčovny na Pražském hradě přišly desítky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za prezidentem Milošem Zemanem do Míčovny na Pražském hradě přišly desítky... | foto: MAFRA - Dan Materna

Herec Jean Reno se stal ve filmu Leon zosobněním „čističe“. Muže, jenž dělá pro mafiány špinavou práci. Nájemného vraha, kterého před splněním úkolu nic nezastaví. Ať tak, nebo tak, ten výraz zná už každý. Podobně jako už skoro každý zná výraz „žehlič“. Je to člověk, který žehlí (nebo čistí, jak libo) průšvihy svého šéfa. Jeho zosobněním se stal hradní muž Hynek Kmoníček.

Kmoníček ztělesňuje mazaného diplomatického profíka. Takového, jakého potřebují zahraniční služby všude na světě. Takového, jenž potlačuje vlastní charakter i skrupule ve prospěch fortele. Je mužem, jenž dokáže říci, že zelená je červená, pomůže-li to dosažení cíle. Cílem je vyžehlit průšvih. A protože prezident Zeman průšvihy nešetří, práce je dost.

Kmoníček se zorientuje v jakékoliv situaci. Když prezident navrhl přestěhovat českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma (což si nedovolí ani USA), Kmoníček měl pro rozčilené Araby hned vysvětlení: je to prý vyjádření Zemanovy důvěry v mírový proces. (To jako že až zavládne mír, umístění ambasády bude lhostejné.) No nekupte to.

Teď se Kmoníček hodí pro žehlení ve Washingtonu. Na rozdíl od předchozích eskapád na tom má i osobní zájem. Vždyť právě on míří na místo velvyslance v USA. Jako takový určitě nechce, aby jistým českým politikům hrozilo, že se ocitnou na americké „černé listině“. Ale důležité je i něco jiného.

Po čtvrtstoletí byl post velvyslance v USA speciálně obsazovaným místem. Střídali se tam diplomaté, kteří hlídali havlovskou linii politiky, její západní ukotvení i atlantické rysy. Nástup Hynka Kmoníčka bude přelomem. Je to ryzí muž Miloše Zemana. Výrazy jako havlovská linie, její západní ukotvení či atlantické rysy mají pro něj autentický význam, jen pokud se neodchýlí od linie Zemanovy – třeba té putinovské. Toto vše bude už brzy žehlit Hynek Kmoníček.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz