24. října 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Zkrotíme drony? Dvousečné technologie provázejí celý vývoj lidstva

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Drony jsou typickou ukázkou dvousečných technologií. Tak jako sociální média na webu. Ta propojují víc lidí než jakákoliv ideologie, náboženství či sport a počet uživatelů Facebooku se blíží k číslu 2,5 miliardy. Ale až se bude zkoumat, co nejvíc přispělo ke vzniku uzavřených názorových bublin a sílící nenávisti mezi nimi, možná se ukáže, že to byla právě sociální média, zpočátku tak zbožňovaná.

Tak je to i s drony. Vždy záleží na narativu, jak se dnes říká. Čtete li zprávy o tom, že pomocí malých, nenápadných a těžko zjistitelných dronů se šíří do věznic zbraně či mobilní telefony, můžete propadat panice. Vždyť to je jak v akčním filmu, ale navíc skutečné. A co teprve drony jako hrozba pro letiště. Parta (někdo by řekl sekta) Rebelie proti vyhynutí chtěla pomocí dronů ochromit londýnské letiště Heathrow. Tam přece stačí účinná hrozba, ne až dokonaná havárie, aby byla letadla uzemněna. Už loni se to povedlo na letišti Gatwick.

Jenže v jiném narativu drony stále více slouží. Slouží policii při bezkontaktním dohledu na demonstrace či naopak samotným demonstrantům k určování počtu lidí, tedy i síly vzdoru. Urychlují dopravu zboží až k zákazníkovi. Umožňují levně a bezproblémově fotit místa nepřístupná pro těžký terén či ochranu (krásné fotky z Českého krasu snímané z dronů najdete na webu Brdy.info). Co s tím?

Můžeme si říci, že dvousečné technologie provázejí celé dějiny lidstva. Dynamit vznikl proto, aby usnadnil práce v dolech, ale usnadnil hlavně masové zabíjení. Když Fritz Haber přišel v roce 1909 se syntézou amoniaku, svět mohl vyrábět průmyslová hnojiva a snížit hrozbu hladu. Ale už o pár let později posloužila táž technologie k vývoji bojových plynů.

Anebo si můžeme říci, že jde o regulaci. Drony spadají pod letecký provoz a ten je regulován nadnárodně. Horší to je se sociálními médii, o jejichž regulaci se teprve mluví. Tam naopak technologie pomáhají vytvářet politiku a rozmazávat hranice mezi sebeobranou a cenzurou.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.