Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETŘÍČEK: Mezinárodní vztahy v době pandemie

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. foto: ČTK

PRAHA - Pandemie covidu-19 prohloubila již existující trendy a současně ukázala na slabá místa v mezinárodních vztazích. Pohyby na světové scéně, které nyní pozorujeme, jsou v zásadě tři: preference národních zájmů na úkor mezinárodní spolupráce a multilateralismu, omezování globalizace a snaha o posílení odolnosti dodavatelských řetězců, zostřená geopolitická konfrontace, nejen mezi USA a Čínou, ale obecně mezi demokratickými a autoritářskými systémy. Jak se má v současných mezinárodních vztazích zachovat Česká republika?
  16:00

Zájmem ČR jako malé otevřené ekonomiky a člena EU je snaha o posílení multilateralismu a řádu založeného na pravidlech. Naším cílem musí být udržení svobodného globálního obchodu za rovných podmínek a při dodržování pravidel.

Ministr zahraničí Petříček chce jednat o kompenzacích za komplikace na dovolené

Nesmíme jako EU předstírat, že máme stejně daleko k USA a k Číně. Neměli bychom podléhat pokušení být prostředníky jejich sporů. Pandemie posílila v EU vnímání Číny jako konkurenta a rivala. Naopak USA zůstanou hlavním strategickým partnerem EU, a to navzdory rozdílným pohledům na mnoho otázek. Hledejme proto pozitivní témata: reformu WTO, regulaci nových technologií (5G), bezpečnost a obranu svobody a demokracie.

V zájmu ČR je, aby EU posílila svou strategickou suverenitu, ale ne jako protiváhu k USA. Cestu vidím ve větší odolnosti dodavatelských řetězců (ochranné prostředky, látky pro výrobu léků) a snížení závislosti na dominantních hráčích, narovnání podmínek v přístupu na trh a boji proti skrytým podporám domácích výrobců či důkladnějším prověřování přímých zahraničních investic z důvodu bezpečnosti.

V oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky nebude EU v dohledné době stejný aktér jako USA, Rusko, Čína nebo Indie. EU by se proto měla věnovat svému širšímu sousedství. Pokračujme v politice rozšíření, rozvíjejme vztahy s východními i jižními partnery, věnujme se Africe. Sousedství nemá být soutěží krásy mezi jižními a východními partnery, pro ČR jsou důležití oba.

Nejčastěji skloňovaným tématem při hodnocení dopadů pandemie je ekonomika. Důsledky pro ni budou dost tvrdé a mohou posilovat tendence k vládě pevné ruky a podpoře antisystémových stran. Autoritářské režimy se s pandemií ale nevyrovnaly lépe než demokracie – stačí se podívat na Tchaj-wan, Jižní Koreu nebo Nový Zéland.

Pandemie rovněž ukázala, jak důležitá je strategická komunikace. ČR i EU musí efektivněji čelit šíření cílených dezinformací, a to posilováním odolnosti našich společností proti fake news vlastními prostředky, tj. ne cenzurou a regulací internetu, ale vzděláváním a podporou svobodných médií.

Klíčovou roli při zvládání budoucích krizí budou hrát také vyspělé technologie. EU musí investovat do digitalizace, umělé inteligence a technologií budoucnosti. Výzvou bude, aby tyto vyspělé technologie neomezily naši osobní svobodu a abychom zvolili jejich přiměřenou regulaci.

Čas ukáže, do jaké míry pandemie ovlivnila mezinárodní systém. Dnes čelíme podobným otázkám, se kterými jsme se potýkali před vypuknutím pandemie, jen jsou tyto otázky vyostřenější a naléhavější. Nenechávejme je bez odpovědi do další krize.

Autor: