9. března 2017 0:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Masopust v Pláních není jen slovo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sbor dobrovolných hasičů akci pořádal už po 47. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sbor dobrovolných hasičů akci pořádal už po 47. | foto: ARCHIV RADNICE

PLÁNĚ (Plzeňský kraj) Voňavé koblihy, výskot dětí, dechovka, masky, průvod, to je jasným znamením, že probíhá masopust. Ono se řekne masopust, ale v Pláních a přilehlých vesničkách, v Ondřejově, ve Vrážném a v Korýtkách to není jen slovo.

Sbor dobrovolných hasičů letos již po 47 neúnavně a vždy na jedničku pořádalo tuto tradiční slavnost a to přímo na masopustní úterý. Letos vyšlo na 28. února. Ručně malované plakáty místním umělcem svítí na každé nástěnce v okolí. Někdy není vše dokonalé, ale každý dělá, co umí. Kolem desáté hodiny vychází průvod od hospody a u každého domu se zastaví. Ženich s nevěstou pozvou na večerní veselici, kapela zahraje dle přání. Kdo umí, tak si zazpívá, někdy dojde i na taneček a vlastně ani nikomu nevadí, že je trochu zima a fouká vítr. Není to jednoduché obejít všechny čtyři vesnice s čistým štítem. Ale určitě to stojí za to. Na konci pouti vidíte jen rozzářené oči, červené tváře ošlehané od větru, spokojené masky, kterým se únavou už pletou nohy. Ale den nekončí. Večer akce pokračuje maškarním bálem. Ten kdo nemohl přes den, může si zadovádět večer. Nejen parta holek se záchodovými štětkami a pojízdnou kadibudkou, ale i Dlouhý, Široký a Bystrozraký s krásnou princeznou a čarodějem, karatista, ale i neúnavný trpaslík a jiné příšery rozvířili místní sál hlaholem, smíchem a radostí.

Ráda bych poděkovala pořadatelům a všem zúčastněným za jejich aktivitu, nezdolnost, vytrvalost, odvahu a píli. Pokud budou mezi námi jedinci, kteří přes všechnu tu náročnost a dřinu nepoleví, pokud uslyším smích a radost, nemám strach, že spolkový život na malé obci vymře. Děkuji, že jste.

Ladislava Hrabovská, starostka obce Pláně, nezávislá

Ladislava Hrabovská, starostka obce Pláně, nezávislá

LADISLAVA HRABOVSKÁ, starostka obce Pláně, nezávislá
  • 0Diskuse