Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PLESL: Koho volit? Možnosti jsou omezené

Názory

  8:18
Podle nejnovějšího průzkumu CVVM by volby v srpnu vyhrála ČSSD s minimálním náskokem před ODS. Třetí jsou komunisté, čtvrtí TOP 09 a na pátém místě s odřenýma ušima lidovci. K volbám by přišlo 59 procent voličů, z čehož vyplývá, že dvě pětiny oprávněných voličů mají s účastí u voleb nějaký problém.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Patří mezi ně i od středu doprava orientovaní občané, kteří byli o své volbě donedávna rozhodnuti, ale ve světle nových politických skandálů začali o svém výběru pochybovat. Jejich rozhodování je letos nejsložitější.
Mohou zavřít obě oči a podpořit ODS. Museli by však zapomenout na Mirka Topolánka, který verbálně bojoval proti korupci tak dlouho, až si přestal uvědomovat, že se sám stal součástí systému sžírajícího českou demokracii.

Problém s ODS je i v tom, že lobbistům pumpujícím přes politiky peníze z veřejných rozpočtů se podařilo stranu rozložit na topolánkovce (čti: dalíkovce) a bémovce (čti: janouškovce). Takže až dojde v parlamentu na lámání chleba, strana se opět rozštěpí tak, jako jsme to viděli se skupinkou kolem Vlastimila Tlustého. V příští sněmovně však bude rebelů mnohem víc. Rozdělená strana je totiž pro lobbisty nejvýhodnější - za pár tučných kšeftů dokážou premiérovi před důležitým hlasováním dojednat dočasný smír. Proto mají rádi vnitrostranické konflikty, které často sami iniciují.

Z tohoto pohledu není žádnou skvělou volbou ani TOP 09. Tato strana se sice tváří jako alternativa a Miroslav Kalousek se teď často ušklíbá nad poměry panujícími v českém politicko-ekonomickém podsvětí, ale marná sláva, i on se ve špičkové české politice pohybuje skoro dvacet let. Proto jeho partaj není zárukou změny, ani kdyby na kandidátku nalákala dvacet knížat s relativně bezúhonnou pověstí.

Takže, co zbývá? Po pravdě řečeno, moc toho není. Ale jedno řešení existuje, byť vyžaduje drobnou osobní oběť a není pravděpodobné, že ho zvolí víc než pár desítek českých voličů. Stačí si pořídit volební průkaz a o volebním víkendu se vydat podpořit jednotlivce s čistým kreditem. Třeba zlínskou kandidátku ODS vede jeden velice slušný člověk, který si hlas určitě zaslouží.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat