Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

V části Plzně svítí červená

V roce 2020 vznikl na Slovanech nový sběrný dvůr. foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Abychom na Slovanech předcházeli problémům s nedovoleným pálením, snažíme se lidem nabízet dostatek možností, jak se biologického odpadu vhodně a ekologicky zbavit. A pomáhá to.
  1:20

V roce 2020 vznikl u nás na Slovanech nový sběrný dvůr, jehož stavbu financovalo město Plzeň a je jedním z projektů konceptu Smart City Plzeň, jehož cílem je zkvalitňovat život obyvatel a návštěvníků. Město Plzeň má propracovanou síť sběrných dvorů a sběrných míst. Tento je již třetím na území našeho obvodu a splňuje všechny parametry moderního sběrného dvora. Obyvatelům slouží k ukládání odpadů běžného charakteru jako jsou suť, větve, tráva, pneumatiky, sklo, dřevo, papír, plast či elektroodpad, ale i nebezpečných odpadů, azbestu či olejů a hořlavých látek. V současné době je také jediným, kam je možné ukládat asfaltovou lepenku.

Od roku 2018 přistoupilo město Plzeň k novému systému sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Cílem bylo vytvořit jednotný plně funkční systém sběru bio odpadů pro celé území, který bude ale zároveň odpovídat konkrétním potřebám. Od této doby je tato služba dostupná pro všechny občany. Systém umožňuje každodenní bezplatné odkládání bio odpadů ve sběrných dvorech nebo do sběrných nádob či do velkoobjemových kontejnerů.

Přibyla také možnost komerčního objednání nádoby od společnosti Čistá Plzeň, s.r.o. Lidé tak mají možnost bezplatného nájmu nádoby o objemu 240l na bioodpad a hradí pouze její svoz a likvidaci odpadu.

Důležité je rozdělení bioodpadů na odpad z běžné každodenní činnosti (vaření – zbytky rostlinného původu, jako jsou slupky od zeleniny či ovoce, údržba pokojových rostlin apod.) a odpad ze zahrad (posekaná tráva, listí, větve apod.). Z běžné činnosti se vyprodukuje logicky menší množství bioodpadů než ze zahrady. 

V roce 2018 došlo k rozdělení města Plzně na dvě zóny, červenou a zelenou. V červené zóně, kde převládá zástavba bytových domů, je zachován nádobový sběr, protože je zde produkce bioodpadů konstantní po celý rok. V zóně zelené, kde převládá zástavba rodinných domů a rekreačních objektů, vzniká vyšší produkce odpadů s významnými sezónními výkyvy. Zde jsou proto v pravidelných intervalech přistavovány velkoobjemové kontejnery. V případě, že by se zaplnily dříve, bývá na kontejnerech uvedené telefonní číslo, aby mohl být vyprázdněn. 

Samozřejmě, že stále nejjednodušší možností, jak se zbavit vyprodukovaných bioodpadů, je zpracovávat ho přímo v místě vzniku, a to buď formou kompostování nebo mulčování. Tento způsob - kromě prvotních nákladů na pořízení kompostéru - je zdarma a je nejvíce šetrný k životnímu prostředí, protože nejsou potřeba žádné svozy či cesty na sběrné dvory. Po dokončení procesu kompostování vzniká organická hmota, která se změní na kyprou zeminu, již je možné dále využít v zahradě.

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MČ Plzeň – Slovany, ODS

Autor: