11. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Podlidi u dálnic. Škody za zpackané stavby musí stát napravit

Obrovský kus zeminy se utrhl v červnu 2013, stát teď vymáhá po majiteli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrovský kus zeminy se utrhl v červnu 2013, stát teď vymáhá po majiteli... | foto: Lidovky.cz

Neradostné vysvědčení českému státu vystavili odborníci Fakulty stavební Technické univerzity Ostrava. Podle expertů obrovský sesuv půdy na dálnici D8 v létě roku 2013 způsobil „nezajištěný zářez trasy dálnice“ v kombinaci s vydatnými srážkami. Z téhle expertizy je zcela evidentní, že za sesuv nemůže kamenolom, který funguje déle než dvacet let a s nímž se soudí Ředitelství silnic a dálnic.

Spor by byl čistě akademický, a tudíž nepříliš zajímavý, kdyby sesuvem nevznikla škoda ve výši stovek milionů a kdyby se místní obyvatelstvo dodnes nepotýkalo s jeho následky, tedy důsledky nezodpovědné výstavby.

Předně je tu nefunkční železniční trať v úseku Lovosice– Radejčín. Její uvedení do původního stavu by měl zaplatit viník a ŘSD by mělo trať pokud možno rychle zprovoznit. Jenže v Česku to chodí jinak, a tak místo opravy železnice reálně hrozí její zrušení jako celku v úseku Lovosice–Teplice.

Pohled na estakádu, díky níž překonává D8 údolí u Dobkoviček. Poblíž se nachází...
Nedaleko Radejčína povede přes D8 zcela nový silniční most. Práce na něm stále...

Pak jsou tu škody v obcích pod sesuvem, Litochovicích a Prackovicích. Stavba dálnice a následný sesuv zásadně narušily hladinu spodní vody v katastru obce. Čistírna odpadních vod nefunguje, lidem praskají domy a vyvěrají prameny na polích, jiné pro změnu vysychají. Ředitelství silnic a dálnic mnoho let razí alibistickou politiku, že s tím nemá nic společného, prý postupují podle schválené projektové dokumentace.

Tohle chování by bylo asociální a vrcholně cynické u soukromého podnikatelského subjektu, ale u státní příspěvkové organizace je to nepochopitelné. Stát tu prostřednictvím své organizace ničí život vlastních občanů, a ještě jim odmítá pomoci při řešení následků.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.