Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Baví vás buzerovat lidi? Chovanec vás zaměstná

Názory

  17:14
PRAHA - Spolupráce policie s veřejností je téma všude ve světě. Má svou institucionalizovanou podobu v Nizozemsku. Z amerických filmů známe roli i autoritu pomocníků šerifa. Ale u nás to stále naráží na neblahou pověst pomocníků Veřejné bezpečnosti.

Veřejná bezpečnost (ilustrační foto). foto: MAFRA - Michal Klíma

Je to vlastně s podivem. Po roce 1989 se právě policie zcivilizovala ze všech „silových složek“ nejdříve. (Třeba ve srovnání s armádou, kde nebylo možné dosadit na velitelská místa nové, minulostí zcela nedotčené generály.) Ale jisté věci prostě společenská paměť předává dále.

Pravomoc k otravování

Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti byla terčem opovržení. Když člověk chtěl někoho fakt zdehonestovat, řekl o něm, že je pomocníkem pomocníka VB – rozuměj ještě blbější než ten příslovečný blbec. Byl to gymnaziální humor, ale vyjadřoval autentickou bezmoc občanů vůči tomu, že lidé jistého ražení (někdo by řekl deprivanti) měli autoritu k buzeraci jiných.

ČTĚTE TAKÉ:

Slovo buzerace je tu klíčové. Neopírá se o zákonné normy, není politicky korektní, ale je sdělné a široce pochopitelné. Buzerace nespočívá v legitimizaci násilí, pokutování či kontrolování lidí. Pomocníci VB nesměli sami – bez doprovodu uniformovaného člena Veřejné bezpečnosti – ani udělovat pokuty řidičům, ani perlustrovat občany v hospodách, ale mohli vzbuzovat strach, že na to vše „příslušníka“ zavolají nebo mu dotyčného „nabonzují“. Tohle je buzerace.

Pouze za plat a status

Buzerace občanů je něco, co nelze spojovat jen s jedním politickým režimem. Je to věc společenského vývoje a lidské povahy. Ne v každé společnosti může fungovat spolupráce s policií jako v Nizozemsku. Filozof Ladislav Klíma napsal už před sto lety traktát Policajtské nátury. („Takové člověčisko vidí v parku dítě, neposlechnuvší matku, a hned uspořádá mu s přísnou emfasí přednášku o kráse poslušnosti a o bití.“)

Tyto nátury se rodily, rodí a rodit budou. A odtud plyne obava, že institucionalizovaná spolupráce s policií by jim dala moc. Stačí rozebrat to, co říká koordinátor policejních veteránů Karel Vondráček. Za prvé odmítá, že by to „naši lidé“ dělali zadarmo. Za druhé žádá, aby policejní asistenti „získali například status veřejného činitele“.

Ano, mít za to vývar, a ještě speciálně chráněný společenský status – to jsou dvě ingredience, které přitahovaly lidi mezi pomocníky VB. Kdo by chtěl být „pomocníkem pomocníka“ dnes? Stále tytéž nátury.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...