Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polské starosti

Názory

  11:30
PRAHA - Nešlo ani tak o to, jestli včera v Sejmu absolutní zákaz umělého přerušení těhotenství projde, nebo ne. Už současný zákon totiž patří k vůbec nejtvrdším v Evropě.

Jaroslaw Kaczynski foto: Alik KepliczČTK

A výjimky, které povoluje, se týkají jen opravdu extrémních případů – znásilnění, incestu, ohrožení života matky. I kdyby návrh Ligy polských rodin nebo o něco mírnější formulace navržené prezidentem prošly, na skutečném stavu věci by se téměř nic nezměnilo.

Zarážející proto není ani tak samotný záměr předkladatelů, jako pozornost a úsilí, které na přijetí tak nepatrné změny současná polská vláda vydává.

To, že předseda vlády může něco takového označit za zásadní, klíčové hlasování polského zákonodárného sboru. A hned v rámci „katolické“ legislativní smršti připravit do Sejmu další podobný návrh – na zákaz rozvodů manželství.

Polsko nemá dálnice, je zemí, která v rámci Evropy patří k nejzaostalejším a oproti takovému Slovensku nebo i Česku dál ztrácí. Zůstává státem, z něhož odjíždějí za prací do ciziny statisíce lidí. To opravdu nemá polská vláda na starosti nic důležitějšího, než budovat katolický stát amaximálně ještě tak po dvaceti letech lustrovat estébáky?

Polsko Kaczynské i Giertycha přežije. Ale ztrácí s nimi svá nejlepší léta.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat