4. května 2017 1:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kdo nezná minulost, nemůže plně porozumět současnosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pietní akce u pomníku připomínající tragédii ze 7. května 1945. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní akce u pomníku připomínající tragédii ze 7. května 1945. | foto: ARCHIV RADNICE

VYSOKÁ NAD LABEM (Královéhradecký kraj)  Ve Vysoké nad Labem není kostel. Předkové byli zřejmě rebelové, pohané nebo měli rádi nedělní výlety přes Labe do sousedních Opatovic, protože zpáteční cesta vedla okolo několika hospod. A když byla velká voda a Labe se rozvodnilo, do kostela se nešlo, ale zamířilo se rovnou do hospody.

Na druhou stranu nám naši předkové zanechali v obci poměrně dost křížků, památníků a pietních míst. Nejstarší a historicky nejcennější z nich je z poloviny 19. století. Původně stál u polní cesty, ze které se časem stala frekventovaná silnice, je tedy hodně na očích. Před několika lety ho chtěli ukrást – zloději měli nákladní auto a jeřáb a už náš křížek uvazovali s tím, že ho odvezou. Díky všímavým lidem jsme včas zasáhli a křížek byl zachráněn.
V obci máme také dva památníky upomínající na dvě války. Pomník „Svobody“, což je památník padlým v 1. světové válce, a pomník zastřeleným spoluobčanům v závěru 2. světové války. U něj si každoročně připomínáme zbytečné krveprolití 7. května 1945, kdy trestná výprava Němců málem zlikvidovala celou vesnici. Němci tehdy reagovali na to, že partyzáni ve Vysoké odzbrojili německou posádku a dva Němce hlídající most přes řeku zastřelili. Vojáci v odvetě obklíčili vesnici, postavili všechny muže do řady a začali je popravovat. Vyhrožovali, že pokud nevrátí pušky, které jim předchozí den vzali, tak budou v popravách pokračovat, nakonec zapálí vesnici a vystřílí všechny obyvatele. Naštěstí už to nestihli, ale i tak bylo deset mrtvých. Potomci zastřelených občanů se každoročně scházejí u pomníku, který byl nákladem obce postaven v roce 1946 a má statut kulturní památky. V poválečných letech to bývala velká událost, chodilo se průvodem s muzikou přes celou obec. Lidi si tenkrát uvědomovali, že scházelo málo a Vysoká nad Labem mohla dopadnout jako Lidice a Ležáky.
Další pietní místo je nové, založili jsme ho před šesti lety. Je to pomník pěti selským rodům vystěhovaným v rámci kolektivizace vesnice v 50. letech. Pět nejlepších hospodářů bylo uvězněno na šest až osm let, jejich majetek propadl ve prospěch nově založeného JZD, rodiny byly vystěhovány a všichni dostali doživotní zákaz návratu do obce. Do své domovské obce, kde jejich předkové žili, pracovali a zvelebovali svá hospodářství po stovky let. Zdevastované statky dostali v 90. letech zpátky v restituci, ale zmařené životy jim nikdo nevrátí. Je to obrovská nespravedlnost, kterou je potřeba stále připomínat. Proto jsme postavili tento pomník se jmény vystěhovaných, pro vzpomínku na ně i pro špatné svědomí těch, kteří o jejich vystěhování tehdy rozhodli.
Všechna tato pietní místa jsou odborně opravena, zrestaurována a udržována nákladem obce. Na něco jsme dostali dotaci, něco jsme hradili z obecního rozpočtu, celkem nás to stálo cca půl milionu korun. S vandaly problém nemáme, naopak, každé z těchto míst si někdo ze sousedů „adoptoval“ a stará se o něj. Tedy čistí okolí, vytrhává plevel, zapaluje svíčky a do vázičky dává čerstvé květiny.
Považujeme za velmi důležité podporovat vztah k obci a její minulosti, protože „kdo nezná minulost, nemůže plně porozumět přítomnosti“.

JIŘÍ HORÁK, starosta Vysoké nad Labem, nezávislý

JIŘÍ HORÁK, starosta Vysoké nad Labem, nezávislý

JIŘÍ HORÁK, starosta Vysoké nad Labem, nezávislý
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz