Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Povely a prohry

Názory

  9:09
Ostrý střih mezi dnem zapomnění a dnem bičování se, Silvestrem a Novým rokem, bývá vždycky náročný na psychiku a je svrchovaně obtížné přimět se k nějaké mravně integrované činnosti.

Tomáš Baldýnský foto: Lidové noviny

Novinářům v novoročně krizové situaci vždycky uspoří práci projev prezidenta republiky - za starých dob to bylo ještě jednodušší, protože Husákova řeč zabrala bez potíží plnou stranu světového formátu (což je označení rozměru fyzického, ne duchovního), neklame-li mě paměť, někdy i dvě.

Taková úspora práce. Noví prezidenti sice píšou projevy tak krátké, že jimi zaplácnete trojku berlínskou (ne, ani tohle není, co myslíte) jen, když k nim naškrábete komentář a dodáte anketu oblíbených osobností. Ale i tak je 1. leden jediným dnem v roce, kdy prezident pracuje za nás.

Ne však za všechny. Od fejetonistů se v prvním posvátkovém čísle naopak očekává totéž co od něj: kritické ohlédnutí a ostrý pohled vpřed, k úkolům, jež na nás čekají. Výčitky a povely. Předsevzetí. Proč však rozdírat rány a kazit lidem náladu zrovna v tom nejhorším momentě, kdy mají po Vánocích vyluxované konto a po Silvestru hlavu? Kdy jsou už tak oslabení vypětím konce roku, kdy nemají dost jistoty - nejen celkové životní, ale ani o tom, co přesně a s kým dělali za uplynulé noci?

Proč jim zrovna v téhle situaci valit šrouby do hlavy, že málo četli, chodili do kina na blbé filmy, že blbé filmy točili, že upláceli a nechali se uplácet, nepoužívali deodoranty, půjčovali si na zbytečnosti, nestarali se o děti, marnili čas pitomostmi, pracovali pro sebe, ne na sobě či pro druhé, zabíjeli kopírováním hudbu, ničili si zdraví, byli málo globalizovaní, nebyli dost čeští, kradli a nechali se okrádat, neměnili se k lepšímu a ubližovali si navzájem? A že budou muset věcmi pohnout k lepšímu, aby si sami sebe mohli vážit?

Proč člověku, který si matně vzpomíná, že včera během noci přišel o papíry, hned po probuzení sdělit, že si je nebude moct za pětadvacet tisíc koupit nazpátek jako v roce 2007? Že jestli „s tím“ půjdou konečně k doktorovi, dozví se nepříjemnou zprávu? Že když přestanou krást, budou mít míň peněz? Proč vlastně vyzývat všechny kolem sebe, aby přestali dělat, co mají rádi a v čem jsou dobří, a tvrdit jim, že si jinak nebudou moci sami sebe vážit?

Cožpak po těch letech předsebebraní pořád není všem jasné, že z psychologického hlediska jsou nejlepší novoroční předsevzetí závazky splnitelné? Rány na jistotu? Ona vítězství ve „včerejších bitvách“, o nichž mluvil prezident, nebo ještě lépe prohry v bitvách budoucích? Ta první jsou již splněná a u druhých vás nesplnění nebude mrzet. „Začít znovu kouřit“, například.

Nebo: „Být negativnější.“ „Nezměnit se“ je téměř optimální. Nejlepší by bylo vyzvat čtenáře, aby se zavázali k tomu být sami se sebou spokojení. Ale toto předsevzetí se mi zdá v přímém konfliktu s povahou předsevzetí, žánru nejistých a nespokojených. Naštěstí -jak sleduji - je zcela kompatibilní s žánrem prezidentského projevu, takže letos na Nový rok makal pan prezident dokonce i za mě. Ještě by ho taky za mě mohla bolet hlava...
Témata: Vánoce

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč