Obavy z tisícileté vody se objevily před pár dny v Německu. Jenže těžko se zbavit jednoho dojmu. Před třemi lety Německo postihly ničivé povodně v povodí řeky Ahr, ale v médiích se objevila kritika. Proč se vina za povodně okamžitě začala připisovat globálnímu oteplování? Ještě než povodně odezněly, byly analyzovány a byly přezkoumány možné kiksy meteorologické služby?
Pokud se okamžitě sáhne po globálním oteplování jako univerzálním viníkovi průšvihu, hydrometeorologové to mohou chápat jako alibi. Ale příště – tedy teď – se mohou pro jistotu rozhodnout pro větší předběžné strašení. Má to jasnou logiku. Je lepší předběžně strašit, a pak si třeba vyslechnout posměšky, než věc bagatelizovat nebo svádět na globální oteplování a tím si vykoledovat cejch spoluviníků. To je jasné a možná i proto se teď straší tisíciletou vodou.
Připravuj se na nejhorší
I proto se hydrologové a meteorologové u nás řídí konzervativním heslem: doufej v nejlepší, ale připravuj se na nejhorší. Sami v tom mají jasno. Ne v tom, kdy, kde a jaké množství srážek spadne. To nelze přesně předpovědět a s předstihem několika dnů už vůbec ne. Jasno mají v pravděpodobnostním pojetí přírodních jevů a jejich předvídání.
PŘEHLEDNĚ: Nádrže vypouštějí skoro všude. Povodí očekávají velkou vodu |
Proto teď v médiích zaznívají hlasy hydrologů (například Jan Daňhelka) či klimatologů (například Miroslav Trnka), kteří upozorňují na podobnost situací z let 1997 a 2002, jež vedly k ničivým povodním. Na tlakové níže, které nasály vlhkost nad Středozemním nebo Černým mořem, pohybovaly se na západ, nad českým územím se zastavily, spadly z nich mohutné srážky a na povodně bylo zaděláno. V té nejhorší situaci (srpen 2002) se tento chod dokonce opakoval a vyvolal dvě povodňové vlny.
… a mohla nastat katastrofa
Jiná otázka zní: mají v tom stejně jasno čtenáři médií? Vnímají správně pojmy jako tisíciletá voda, které zaznívají, ale nemohou být široce vysvětleny? U řady lidí to může posílit dojem strašení. Dojem, že tisíciletá voda je tisícinásobek běžné hodnoty. Ve skutečnosti je to průtok, jehož pravděpodobnost překročení činí tisíc let. V podstatě abstraktní, srovnávací hodnota. (Už proto, že když taková povodeň přijde, jako třeba v srpnu 2002, skutečný průtok ani nelze přesně změřit.)
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat |
Je těžké najít hranici mezi zdůrazňováním důvodných obav a vysloveným strašením. Problém je v tom, že ti, kteří straší, riskují méně než ti, kteří před strašením varují. Když nevyjde strašení, lze říci: nebylo tak zle, ale stačilo málo a mohla nastat katastrofa. Když se naopak ukáže, že přišel skutečný průšvih, ti, kteří odmítali strašit, jsou odepsaní. Nebo snad ne?
Co říkají meteorologové: Předpověď nadcházejícího počasí má specifickou podobnost s povodněmi v letech 1997 a 2002, kdy se tlaková níže obrátila a postihla území ČR nadvakrát, řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Tehdy podle něj byly dvě vlny extrémních srážek. První způsobila nasycení půdy, druhá byla už fatální. Podle výstrahy ústavu může od čtvrtka do neděle na některých místech spadnout víc než 300 milimetrů srážek. Mohou výrazně zvednout hladiny řek. „Je to specifická synoptická situace a rozmístění jednotlivých talkových polí je si velice podobné s povodněmi z let 1997 a 2002. Nad území střední Evropy přijde tlaková níže, která nejdříve přejde naše území z východu a poté se obrátí a přejde naše území podruhé,“ uvedl šéf ČHMÚ. |