28. února 2018 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PRACHAŘ: Klacky a kameny na ledě. Hloupost z mrazu je znovu tady

Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádné šutry. Že se o ně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádné šutry. Že se o ně... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Zamrzly rybníky. To je dobrá zpráva pro ty, kteří mají rádi bruslení a vůbec pohyb po ledě. Však také lidé v Česku houfně oprášili brusle, někteří i hokejky a puky, a vyrazili ven na zamrzlé vodní plochy.

Teď přijde ovšem ta špatná zpráva pro ty, kteří mají rádi bruslení.

I letošní mráz doprovází hloupost určité části spoluobčanů, kteří v určité fázi tvorby ledu naházejí na plochu klacky a kameny. Patrně tak chtějí vyzkoušet, zde je led dostatečně silný, anebo jsou prostě jen nebetyčně hloupí, velmi pravděpodobně oboje.

Past na bruslaře. Vykukuje jen špička. Pokud o něj na bruslích zakopnete,...

Past na bruslaře. Vykukuje jen špička. Pokud o něj na bruslích zakopnete, následky většinou dost bolí. (Libocký rybník v Praze).

Co se stane s takovým polenem nebo kamenem, je k vidění právě v těchto dnech. Přimrznou k ledu, z těch nezrádnějších pak kouká třeba jen špička. Stane se z nich past na bruslaře.

Jak příjemné je najet potom na kousek vyčuhujícího kamene, zakopnout a zřítit se tvrdý led, si asi umí každý představit sám. Velmi bolestivé pády a naraženiny pak hrozí zejména dětem, které se u břehů pohybují v kamenném „minovém“ poli.

Past na bruslaře. Je ten led dost pevný? Hodíme tam pořádnou kostku... (Nádrž...
Past na bruslaře. Přimrzlé dřevo, které kdosi hodil na led.

Jasně, jde o malý problém. Jenže právě takové malé problémy otravují lidem život. 

Jelikož se nedá předpokládat, že by hlupáci přestali kameny a dřeva na led házet, nastražené překážky nám připomínají, že srážka s blbcem (nebo jeho výtvory) může být výzvou k tomu, aby člověk hledal cestu, jak se v drobném, každodenním provedení vypořádat s hloupostí a pokusil se užívat radostí života i kamenům navzdory.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz