29. června 2017 1:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Propojené světy mají společný zájem . Lidi

Hospodářská budova před plánovanou rekonstrukcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hospodářská budova před plánovanou rekonstrukcí | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 15  Unikát. Šokující objev. Nález středoevropského významu. Těmito slovy popisovala před časem média odhalení fresek v kostele Stětí sv. Jana Křtitele, který je nejvýznamnější kulturní památkou na území Městské části Praha 15.

Objev fresek jakoby zároveň nastartoval i objevování farnosti samotné. Začaly přicházet školky a školy na exkurze, v zahradách kolem kostela bylo možné vidět tvořící studenty místní umělecké školy, farní stodola se proměnila v občasný výstavní prostor a z kostela začal znít zpěv žáků místního gymnázia. Farnost se pustila do organizování akcí pro veřejnost a místní obyvatelé reagují pozitivně. K nejoblíbenějším akcím patří například Živý betlém se zpíváním koled a průvodním slovem astronoma Jiřího Grygara.

Praha 15 rozkvět místa s mimořádně silným geniem loci podporuje. Sluší se říci, že místní farnosti se dostávalo pomoci i za předchozích vedení radnice a společnými silami se ze zchátralého kostela a fary postupně daří vytvářet skutečnou chloubu Prahy 15. Tyto proměny dále pokračují a s podporou městské části, magistrátu a arcibiskupství se farnost pustila do rekonstrukce památkově chráněných hospodářských budov, které mají sloužit k setkávání dětí, seniorů a zázemí v nich naleznou rovněž skauti.

Novinkou posledních tří let jsou velikonoční a adventní akce, jejichž pořadatelem je MČ Praha 15, ale odehrávají se přímo na území hostivařské farnosti. Jistým unikátem těchto akcí bývá, že se jich účastní nejen zástupci vedení obce, jak bývá při podobných akcích zvykem, ale přicházejí i zástupci opozice. Bariéry vytvářené politickými spory při jednání zastupitelstev, se v prostorách naplněných modlitbou a smířením nezdají být tak nepřekonatelné. Dá se říct, že i tím je prostředí starobylého kostela a jeho okolí unikátní a přitahuje lidi, ať už se za věřící považují, či nepovažují.

Za zmínku stojí i oprava zvoničky v Horních Měcholupech. Ta byla zničena v sedmdesátých letech při výstavbě sídliště. O její obnovu se zasloužil významný sochař Antonín Hepnar.

MČ Praha 15 a místní církev nejsou jen dvě samostatné instituce, ale propojené světy, které mají jedno společné. Záleží jim na lidech, kteří v této lokalitě žijí a umí si vzájemně pomáhat a spolupracovat k dobru místních obyvatel.

ANTONÍN RANDA, radní Prahy 15, Patnáctka náš domov

ANTONÍN RANDA, radní Prahy 15, Patnáctka náš domov

ANTONÍN RANDA, radní Prahy 15, Patnáctka náš domov

Najdete na Lidovky.cz