16. července 2015 1:46 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Až vás omrzí žižkovské památky, zajděte třeba na pivo

Praha 3 se svou dominantou - žižkovským vysílačem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha 3 se svou dominantou - žižkovským vysílačem | foto: Archiv Prahy 3

PRAHA 3 Na propagaci naší městské části se významně podílí naše Informační centrum (IC) na náměstí Jiřího z Poděbrad, které poskytuje informace turistům.

Za rok jeho fungování je návštěvnost cca 20 500 osob ročně. IC také spolupracuje s Pražskou informační službou a pořádá spoustu atraktivních akcí. Pro návštěvníky má připraveny propagační materiály a publikace věnované zajímavým objektům v Praze 3 a to i v angličtině. Odbor kultury, který je součástí struktury naší radnice, se stará v tomto směru především o celkovou koncepci cestovního ruchu. Pokud nás turista navštíví bez předem stanoveného cíle, může se zúčastnit některé ze sezónních vycházek Žižkov známý a neznámý, ve kterých představujeme zajímavá místa i jednotlivé památky.

Vyjmenovávání všech atraktivních míst Prahy 3 by samo nejspíše vydalo na knihu. Na našem území jsou tři Národní kulturní památky – kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Národní památník Vítkov a Olšanské hřbitovy – válečná pohřebiště. Ostatní prohlášené památky jsou většinou církevní (kostel sv. Prokopa, sv. Rocha, sv. Anny) nebo stavby jako telefonní ústředna, palác Akropolis, několik činžovních domů, nákladové nádraží Žižkov, budovy škol, radnice. Proto se zmíním jen o třech základních dominantách naší městské části.

Patří sem nepochybně vrch Vítkov, na kterém se kromě Národního památníku nachází i pomník Jana Žižky z Trocnova s největší jezdeckou sochou na světě. Pak je zde nepřehlédnutelná Žižkovská televizní věž s lezoucími miminky výtvarníka Davida Černého na více než dvousetmetrovém tubusu. Mezi kostely je tím nejunikátnějším již výše zmíněný kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, který byl vybudován v pojetí starokřesťanské architektury v letech 1929 až 1932 a jehož autorem je architekt Josiph Plečnik. Už šest let aktivně podporujeme jeho zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Revitalizace památek probíhá za finanční a organizační podpory MČ Praha 3 formou příspěvku z Programu regenerace Ministerstva kultury ČR, aktivní činností pracovní skupiny Programu regenerace a aktualizací plánu Programu regenerace. Je snahou pomoci obnově architektonicky cenných objektů, které jsou součástí památkové zóny.

Nezapomeňme, že turista, který zamíří k nám, si možná i rád posedí u piva v pravé žižkovské hospodě a těch je u nás velký výběr. Nebo si může odpočinout na lavičce nebo v trávě na vrchu Parukářka s úžasným výhledem či v některém z našich dalších parků.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, TOP09

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, TOP09

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ SPECIALISTA JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč