Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Parky mají sloužit k odpočinku

Městské policii v Praze 5 slouží nová motorka. Na snímku vpravo starosta Radek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městské policii v Praze 5 slouží nová motorka. Na snímku vpravo starosta Radek... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 5 Z analýzy pocitu bezpečí, kterou vloni realizoval magistrát, vyplývá, že 94% obyvatel se v Praze 5 se cítí bezpečně. Stejně jako v celé ČR, i na našem území trestná činnost klesá.

I přes všechny statistické údaje se však potýkáme s rizikovými jevy, a to zejména proto, že Praha 5 je poměrně rozlehlým a silně diverzifikovaným pražským obvodem. V centrální části Smíchova, díky značné koncentraci osob, dochází ke kapesním krádežím a krádežím věcí z automobilů. Ke složitější bezpečnostní situaci přispívá i to, že na celém území naší městské části je mimořádné množství veřejné zeleně, která usnadňuje pobyt nežádoucích osob (toxikomani, osoby bez přístřeší, osoby páchající trestnou činnost).

Z tohoto důvodu zaměřujeme prevenci na zvyšování bezpečnosti parků – například jejich průřezem a dalšími úpravami tak, aby zvyšovaly pocit bezpečí i faktickou bezpečnost a navracely se k jejich původnímu účelu – tedy odpočinku a aktivnímu trávení volného času.

Ve spolupráci s Městskou policií a Policií ČR realizujeme preventivní opatření ke snižování majetkové kriminality. Jedná se především o využívání kamerového systému, lepší technické zabezpečení městského majetku, osvětlování rizikových míst, revitalizace parků a vytváření přehledného bezpečného prostředí, posilování hlídek strážníků na rizikových místech, zajišťování ostrahy (při akcích během Vánoc, Velikonoc, ostraha dětských hřišť apod.). Podporujeme a realizujeme řadu projektů z oblasti sociální prevence směřující k omezování negativních dopadů přítomnosti sociálně nepřizpůsobivých osob a drogově závislých v místech se zvýšenou koncentrací obyvatel. Důraz je kladen na prevenci rizikového chování dětí a mládeže, zvyšování povědomí veřejnosti o možnostech ochrany osobního zdraví a majetku (výchova k bezpečnému chování), včetně pomoci obětem trestné činnosti. Úzce spolupracujeme s Obvodním ředitelstvím Městské policie Praha 5.

Odbor sociální problematiky zajišťuje služby pro sociálně slabé občany, zejména děti z takových rodin (prázdninové pobyty, spolupořádání letních dnů s výukou plavání apod.). Ve spolupráci s neziskovými organizacemi zajišťujeme terénní služby (poskytování sociálního poradenství, pomoc při základním zdravotním ošetření, v odůvodněných případech převoz do nemocnice, poskytování materiální podpory), včetně mapování výskytu osob bez přístřeší. Městská policie s Odborem správy veřejného prostranství a zeleně zajišťují kontrolu lokalit, aby nedocházelo k jejich znečišťování osobami bez přístřeší. Na území MČ Praha 5 jsou dvě kontaktní a poradenská centra pro injekční uživatele drog, ale rovněž pro jejich příbuzné a blízké.

Praha 5 také platí projekt na sběr injekčních stříkaček. V jeho rámci jsou z veřejných prostranství likvidovány pohozené injekční jehly a ve vytipovaných lokalitách jsou umístěny kontejnery určené na sběr a bezpečnou likvidaci použitých stříkaček. Zásadní je monitoring problematických lokalit a kontaktní práce s uživateli nealkoholových drog.

Při odhalování pachatelů trestné činnosti a dohledu nad veřejným pořádkem je úspěšně využíván také městský kamerový systém, na jehož zřízení a následném rozšiřování se MČ Praha 5 řadu let významně podílí.

Radek Klíma, bývalý starosta Prahy 5.

Radek Klíma, starosta Prahy 5, TOP 09

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....