9. února 2017 1:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Víte, kdo uklízí vaši ulici?

Praha 7 nabízí potřebným lidem možnost, vydělat si úklidem ulic. Za hodinu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha 7 nabízí potřebným lidem možnost, vydělat si úklidem ulic. Za hodinu... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 7 Pomáhat potřebným je vizitkou vyspělé společnosti. Je však důležité usilovat o to, aby pomoc nebyla samoúčelná, abychom nepomáhali jen pro svůj dobrý pocit, ale dokázali lidem v nouzi skutečně prospět.

Praha 7 s lidmi v tíživé životní situaci pracuje a dává jim šanci na návrat do běžného života. Často se jedná o lidi bez domova či o ty, kterým ztráta domova reálně hrozí. Způsob, jak jim pomoci, je dát jim práci a možnost bydlení. Pokud o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy.

V minulém roce jsme zavedli nový systém každodenního ručního úklidu, jehož cílem je zlepšit čistotu našich ulic a zároveň pomoci těm, kteří se rozhodli vzít život do svých rukou. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu – ti všichni dlouhodobě jen velmi obtížně shánějí zaměstnání, z čehož plyne riziko prohlubování jejich životní krize. V současnosti máme 14 stálých pracovníků úklidu, další se zapojují jako brigádníci. Kromě každodenního úklidu se již osvědčili také v mimořádných situacích, kdy pražské ulice zasáhla ledovka, a my jsme díky našim uklízečům mohli rychle zareagovat a zajistit schůdnost chodníků tam, kde to bylo nejvíce zapotřebí.

S udržením práce a pravidelného příjmu přichází také schopnost udržet si bydlení, což je základní předpoklad pro zajištění soběstačnosti. Praha 7 se i v tomto směru snaží vycházet vstříc. Máme zde dobře fungující systém azylového, sociálního a podporovaného bydlení a v praxi se osvědčil také projekt s Armádou spásy, jehož cílem je zajištění plnohodnotného domova pro lidi z ubytoven. Často to vyjde, někdy je ale snaha pomoci marná. Je však třeba také zmínit i druhou stranu mince, a sice že současný stav, kdy máme na svém území umístěnu loď Hermes i ubytovny a denní centrum Armády spásy, rozhodně není ideální. Pomoc lidem bez domova je potřebná, ale vždy je spojena s velkou zátěží pro okolí. Posilujeme proto terénní pracovníky, jsme v kontaktu s poskytovateli služeb a snažíme se zátěž minimalizovat. Pomáháme rádi, ale rozprostřenější služby po celém území Prahy by byly pružnější a efektivnější. Apelujeme na ostatní městské části, aby byly také tak ochotné pomáhat.

V minulém roce se nám podařilo spustit také ojedinělý projekt takzvaných „terénních psychiatrů“. V Praze 7 začal působit terénní tým zaměřený na práci s duševně nemocnými lidmi, kteří žijí na ulici, nebo jim podobný osud hrozí. Odborní pracovníci z organizace Fokus Praha již díky tomuto projektu navázali kontakt s více než třemi desítkami osob, kterým na základě jejich možností a potřeb pomáhají zvládat běžné životní situace a nalézt uplatnění ve společnosti.

Říká se, že nejužitečnější ze všech umění je umění být užitečný. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomáhají si toto umění osvojit.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Najdete na Lidovky.cz