17. března 2016 4:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

S čistotou ulic svádíme každodenní boj

Úklid kolem Vltavy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úklid kolem Vltavy | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 7 Čisté město s ulicemi bez odpadků a psích hromádek je cílem většiny z nás. Přestože se nám daří se přibližovat, jedná se o každodenní zápas.

Naučme se dívat kolem sebe

Na veřejnou správu řada lidí pohlíží s lety zažitou skepsí. Lidé zkrátka nečekají, že nějaký úředník, neřku-li politik, je tu od toho, aby řešil jejich problémy. Od voleb se naše sousedy snažíme přesvědčit, že jsme tu právě kvůli tomu. Potřebujeme však jejich pomoc. Můžeme řešit jen problémy, o kterých se dozvíme. Krom jiného jsme se proto připojili k portálu Lepší místo, www.lepsimisto.cz, pomocí kterého nám lidé mohou posílat upozornění na nepořádek v ulicích a další nešvary, na které narazí. Ty se pak ihned dostanou ke kompetentnímu úředníkovi, který je rovnou řeší a lidé mohou řešení a vyřešení sledovat online. Tento systém se již v praxi osvědčil, ačkoliv mám pocit, že stále jeho nejčastějším uživatelem v Praze 7 jsem já. Ale i mně ulehčuje komunikaci s našimi úředníky.

Odpadky tam, kam patří

Odpadkových košů je v Praze 7 dostatek. S občany se snažíme řešit, zda jsou umístěny smysluplně. Zabývali jsme se také jejich přeplňováním, což byl problém především u kontejnerů na tříděný odpad. Na nejhorších místech se nám podařilo dojednat častější vyvážení a jako úspěšný lze již nyní hodnotit pilotní projekt kontejnerů na separovaný odpad do domů. Téměř každý desátý dům v Praze 7 projevil zájem o nádoby na tříděný odpad ve svých prostorách, na dvorku či ve vnitrobloku. Připojit by se chtěly také další domy. O případném pokračování projektu bude magistrát rozhodovat v létě. Tak trochu vysněnou představou je, že by veškeré kontejnery na tříděný odpad byly v domech a uvolněný prostor na ulicích bychom mohli využít kupříkladu pro výsadbu zeleně či nová parkovací místa. Zaměřit se chceme také na městské odpadkové koše. Často dochází k tomu, že do nich lidé vyhazují svůj komunální odpad z domácností. Takový koš pak pochopitelně nemůže sloužit svému účelu. Domnívám se, že proti tomuto nešvaru bude třeba postavit vyhlášku hlavního města.

Účinnější úklid

V letošním roce přicházíme s efektivnějším systémem úklidu. Vysíláme do ulic více lidí, každý z nich má pevně dané úkoly a jeho práce musí být vidět. S jejich pomocí řešíme podněty od občanů v řádu hodin. Často se hovoří o problémech s psími exkrementy. Téma, jak přimět neukázněné majitele psů po svém nejlepším příteli uklidit, by bylo na samostatný článek. Poplatky za psy jsou na nejvyšší možné hranici dané zákonem a bláznivé nápady s testováním DNA jsou dobré jen do médií, ale v praxi nemohou fungovat. Na jedné straně je třeba lidi motivovat a vychovávat a na straně druhé je nutné porušení pravidel pokutovat. Proto vysíláme do ulic strážníky i zaměstnance Odboru životního prostředí. Nejspíš trochu utopickou vizí je, že by každý majitel po svém psovi nejen uklidil, ale zároveň si také nosil lahev s vodou a podle možností by spláchl i velice agresivní moč. Hodně by to pomohlo.

.Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

.Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

JAN ČIŽINSKÝ, PRAHA 7 SOBĚ