Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Zvýšení přesčasů zdravotníků? Řešením jsou peníze

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Nemocnice Pardubického kraje

Názor
Lékaři a zdravotníci mají nově povoleno pracovat víc než jiní zaměstnanci. A část z nich se proti tomu bouří. Motivaci pro práci přesčas je totiž třeba hledat jinde.
  5:00

Už na první pohled je zvýšení množství přesčasů u zdravotníků nelogické. Spíše by se mělo diskutovat o větším omezení jejich přesčasů než u ostatních zaměstnanců.

Stejně jako je omezena třeba doba řízení u profesionálních řidičů. Jak řidiči, tak zdravotníci totiž mohou nesprávným výkonem své práce poškodit něčí zdraví, či dokonce někoho zabít. Řidič může způsobit havárii, zdravotníci zase poskytnout nesprávnou či nedostatečnou péči.

„Na značkách“ i 48 hodin. Nemocniční lékaři jsou přetížení, zapojí se do služeb doktoři ze soukromých ambulancí?

Zvýšení přesčasů zdravotníků má pomoci nemocnicím v personální nouzi, ale přesčasy mají své limity. Jako síly každého člověka. Samozřejmě práci navíc mohou zdravotníci odmítnout. Ale zejména u těch služebně mladších se jen těžko říká ne nadřízenému. Navíc někteří si chtějí či potřebují přivydělat.

Co s tím? Řešením jsou peníze. Pokud budou přesčasy bohatě placeny a v nemocnicích budou moci sloužit i například praktičtí lékaři, zájem o ně bude. Prostě jak říkají cynici, od té doby, co byly vynalezeny peníze, není třeba za práci děkovat. Ani měnit zákoník práce.

Autor: