Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KALVODA: Kauza Peroutka. Prezident řádí a vláda mlčí

Zeman káral světové společenství za nedostatek aktivity v boji proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman káral světové společenství za nedostatek aktivity v boji proti... | foto: ČTK

Hrad se odmítá omluvit za výroky Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi. Prý z rozsudku neumí zjistit, zda byl odsouzen stát, prezident či jeho kancelář. Neumí, nebo nechce?

Respekt k výroku soudu je samozřejmým předpokladem právního státu. Hrad tuto samozřejmost popírá. Rozsudek zcela jasně říká, kdo byl odsouzen a kdo se má omluvit: je to stát, za nějž jedná Kancelář prezidenta republiky (KPR).

Hrad teď problematizuje nejen rozsudek, ale i zákon o odpovědnosti státu z roku 2000. Tvrdí, že je nejasný a hrozí epidemie žalob na stát za výroky prezidenta. Rozumějme, delikvent ignoruje rozsudek, protože zákonu, na jehož základě byl odsouzen, prý nerozumí. Tolik příspěvek prezidenta republiky k vymahatelnosti práva.

Přitom kromě prezidenta a jeho kanceláře je věc jasná všem už 16 let, tedy od přijetí zmíněného zákona. Nezbytné právní minimum: Stát má dvě podoby. Je jednak veřejnou korporací, to když vykonává státní moc, jednak je právnickou osobou, sice netypickou, ale jinak jako každá akciovka. O tuto podobu nám jde. Jako právnická osoba stát vystupuje při správě svého majetku, jako zaměstnavatel – nebo jako ten, kdo jiného poškodí, třeba tak, že ho pomluví.

A tuto jeho druhou podobu zmíněný zákon srozumitelně upravil. Napříště je jen stát, který je odpovědný, a ne už jeho různé orgány jako dříve. Jedině stát tedy může být žalován, jednat před soudem a být odsouzen. A protože je osobou ryze abstraktní, zákon uložil jednat jménem státu té jeho organizační složce, které se věc týká. Jako příklad takové složky zákon uvádí, krom ministerstev, též Kancelář prezidenta republiky.

Samozřejmě, že mohl být žalován Miloš Zeman osobně. Ona prezidentská „indemnita“, po které Hrad veřejně touží, se týká jen trestního a správního stíhání. Ne civilní odpovědnosti za pomluvu. Nicméně žalobkyně zvolila jinou cestu, rovněž zákonnou. Koneckonců Miloš Zeman své výroky vyslovil jako prezident, s autoritou úřadu.

Je lhostejné, zda prezident není schopen zákon pochopit, či není ochoten ho respektovat. Podstatné je, že ho porušuje a při své ústavní neznalosti volá k asistenci Nejvyšší soud. Ten ale není povolán k právnímu vzdělávání politiků, ale k tomu, aby rozhodoval o jejich odpovědnosti.

Vláda nečinně přihlíží

Opět jsme svědky toho, že Hrad znovu a znovu demonstruje pohrdání základními pravidly výkonu politické moci. I nadále se odpoutává od ústavy i od politiky vlády. Ta bohužel na tuto poruchu ústavního systému nijak nereaguje. Vláda mlčela, když Miloš Zeman obdivoval metodu řízení společnosti v Číně, i když popíral ruskou agresi na Ukrajinu. Mlčela, když zpochybňoval naše vazby k Evropské unii a NATO. A mlčí i teď, když se okázale vzpouzí rozhodnutí moci soudní.

Máme tu vážnější problém než zostuzeného Ferdinanda Peroutku. Vláda svou pasivitou otevírá prostor pro prezidentovu mocenskou svévoli, přehlíží jeho protidemokratická gesta i činy, jež odporují hodnotovým základům české ústavy. Chraň Bůh, abychom si na to zvykli!

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...