„Rusko zasáhla šílená vlna lásky k Putinovi. Musím se přiznat, že se dokonce mně Putin zdál ve snech. Zdál se ženským, zdál se generálům. Asi deset lidí v mém okolí mi tehdy řeklo, že se jim zdál Putin. Lidé toužili po naději. Po záchraně. A jejím zosobněním byl právě Putin,“ vzpomínal Vladislav Šurygin, známý ruský vojenský expert z ultrakonzervativního think tanku Izborský klub, na příchod Putina k moci.
Rusové dostali Vladimira Putina pod jolku. Oficiálně, jako zvolený prezident, se chopil moci v květnu 2000. Do Kremlu přišel hlavní branou poslední den roku 1999, když se Boris Jelcin vzdal své moci, aby „Rusko vstoupilo do nového tisíciletí s novými politiky“.
Moc spadlá do klína
Putin znal vnitřnosti oficiálního sídla ruských prezidentů. Traduje se, že si budoucího pána Ruska vyhlídla zkraje druhé poloviny 90. let skupina okolo Jelcinova zetě Valentina Jumaševa (její součástí byli také oligarchové Boris Berezovskij, Roman Abramovič a Jelcinova dcera Taťjana), která do jisté míry fakticky řídila zemi.
Aktuální válka proti Ukrajině je novým milníkem Putinovy vlády. Putin ji vnímá jako naději na suverenizaci Ruska. Ať to ve skutečnosti znamená cokoliv. Anebo vůbec nic.
Z oddaného kremelského úředníka - laso do Moskvy Putin dostal po politickém pádu svého petrohradského šéfa Anatolije Sobčaka v roce 1996 - nejprve Jumaševova klika udělala v létě 1998 šéfa tajné služby FSB, krátce poté předsedu vlády a následně i hlavu státu.