11. července 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Přijeďte si užít Šternberk

Momentka ze šternberského hudebního festivalu Šternberský kopec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka ze šternberského hudebního festivalu Šternberský kopec. | foto: Archiv města Šternberk.

ŠTERNBERK (Olomoucký kraj) Monumentální hrad, jedinečná Expozice času, starobylý klášter, ale i čarokrásná okolní příroda – to všechno je Šternberk, vícenásobný nositel titulu Historické město roku.

Do areálu hradní zahrady zveme v sobotu 27. července na již 16. ročník hudebního festivalu Šternberský kopec, letošní ročník přivede špičku české i slovenské hudební scény a dorazí i legendární britská rocková kapela Sweet. Hrad nabízí i velmi oblíbené podvečerní kostýmované prohlídky, užít si prohlídku s průvodci v historických úborech lze v sobotu 13. července. Do hradního parku bych rád pozval návštěvníky také na nové divadelní představení o jeskynní ženě Cavewoman, odehraje se ve čtvrtek 15. srpna a půjde o volné pokračování kultovní one man show Caveman. Na konci prázdnin v sobotu 31. srpna pořádá hrad Hradozámeckou noc, kdy prohlídky doplní program na nádvoří hradu, návštěvníci uvidí dvě žonglérská a ohňová vystoupení v podání uskupení Histerky.

Ve Šternberku bude o prázdninách rušno i v centru města, o sobotách 13. července a 10. srpna se na Hlavním náměstí uskuteční venkovské trhy s kulturním programem a nabídkou kvalitního pečiva, uzenin, sýrů, vína, moštů, koření, k dostání bude i v regionu čerstvě vypěstovaná zelenina a ovoce.

Tyršovy sady oživí v létě koncerty i filmové projekce, uskuteční se hned několik koncertů; tzv. Šternberské středy se budou odehrávat v kavárně v parku vždy od 19 hodin, vstupné je zdarma. A v jaké středy lze park i kavárnu navštívit? Interpreti zahrají 17. a 31. července, v srpnu pak 14., 16. a 28. Program doplní také dvě promítání v letním kině v parku 2. a 31. srpna.

Zajímavý kulturní program a zároveň příjemné ochlazení nabízí Šternberský klášter. Na čtvrtek 18. července je připravený Španělský večer s Carmen, mezzosoprán v hlavní roli zpívá Edita Adlerová a akce se koná jako součást Klášterních hudebních slavností. V pátek 19. července zazpívá na klášterním nádvoří Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl.

Fanoušci sportu by neměli minout Šternberk v neděli 18. srpna, kdy městem projede peloton cyklistického klání Czech Cycling Tour.

Stanislav Orság, starosta města Šternberka, ODS.

Stanislav Orság, starosta města Šternberka, ODS.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.