Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Aby se výstraha nenaplnila. Výpadek ze školního systému může děti poznamenat

Nebudou to mít snadné. V roce 2023 se u přjímaček na SŠ deváťáci zapotí. Čeká je nejpočetnější konkurence za posledních téměř 30 let. foto: Shutterstock

Názor
Říká se, že nemáme propadat panice. Že zpráva Římského klubu (Meze růstu, 1972) lhala, neboť zdroje nedošly. Jenže v tom je demagogie. Ta zpráva líčila, kam by mířil vývoj, kdyby se nezměnily parametry. A ty se změnily.
  5:00

Též by šlo říci, že v roce 2010 lhali ti, kteří varovali před krachem Řecka. Řecko nezkrachovalo, ale ne proto, že výstrahy lhaly, nýbrž proto, že změnilo pravidla. Podobně se můžeme dívat na problém kapacity středních škol v době dospívání silných ročníků.

Šéf hejtmanů Kuba: Střední Čechy a Praha se školáky zaspaly, vinu na nedostatku míst má i vláda

Ti, kteří nebyli přijati, berou učební obory, jazykové kurzy, ba se evidují na pracovním úřadě (aniž by dosáhli na podporu v nezaměstnanosti). Čiší z toho jistá výstraha: jde o děti ve věku, kdy se vytvářejí základní životní návyky (studium, práce, výdělek). Nemůže to část z nich poznamenat?

Jsme zvyklí, že absence základních životních návyků se spojuje s vyloučenými lokalitami, asociálními rodinami. Teď vidíme, že kiks v prognóze kapacity škol stačí, aby se dotkl i dětí z mainstreamových a pečujících rodin. To není chmurná předpověď. Je to jen výstraha, jež má sloužit jako budíček – k tomu, aby se nenaplnila.