Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč ještě ženy neřídí metro? Je to diskriminace?

Názory

  11:33
Nedostatečná zaměstnanost ve správních radách, na řídících pozicích ve správních orgánech, v politice - to jsou stesky na diskriminaci žen na trhu práce. Tyto hlasy reflektuje legislativa takzvanými "antidiskriminačními opatřeními". Viděli jste ale někdy ženu řídit metro? Potkali jste někdy hornici? Možná mimo ČR, ale u nás jsou ženám fyzicky náročnější práce zakázány.
Pražské metro (ilustrační foto).

Pražské metro (ilustrační foto). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jestli má být legislativa v pravém slova smyslu antidiskriminační, měla by zabezpečit rovnost šancí podle schopností jedince. Pokud přijde uchazeč o zaměstnání, nesmí být na základě svého pohlaví ani protežován, ani znevýhodňován.

Zaměstnavatel by si tedy měl vybrat právě toho uchazeče, který má pro jeho firmu největší přínos. To není nic divného. Na místo chirurga nepřijme švadlenu a nechat chirurga sešívat pláště je plýtvání jeho potenciálem. Ve chvíli, kdy legislativa v zájmu "rovnosti" upravuje postavení žen a mužů na trhu práce, nastává problém.

Brusel předpokládá, že v České republice bude vypracována a implementována politika rovných příležitostí pro obě pohlaví. Rovností se ale v tuto chvíli rozumí pozitivní diskriminace žen. Jaké to pro nás může mít důsledky?

Čtěte také


Na trhu máme tři základní výrobní faktory: práci, půdu a kapitál. Jsou to prostředky, které umožňují vyrobit statek nebo poskytnout službu. Jejich cena, kvalita a dosažitelnost jsou pro produkci klíčové. Podnikatel, aby předstihl konkurenci, chce v rámci těchto zdrojů získat výhodu.

Z vývoje světové ekonomiky posledních dekád vyplývá, že nejnákladnějším faktorem je práce. Dobří pracovníci jsou náležitě ocenění, ať už se jedná o ženy, muže, černochy, Asijce.. V tomto smyslu podnikatel nerozlišuje pohlaví a je barvoslepý. Chce získat co nejlevnější a především co nejkvalitnější pracovní sílu. Nařídí-li mu však zákon, že musí přijmout někoho méně vhodného za stejnou mzdu, začne vydělávat méně, a zdraží své výrobky nebo přesune výrobu do jiné země.

Ženské aktivistické skupiny mají i přes zavádění a plnění požadovaných opatření pro zajištění rovnosti dojem, že ženy jsou "antidiskriminovány" málo. Například při prosazování (anti) diskriminačních zákonů je hojně užíván argument rozdílných mezd u mužů a žen ve stejném pracovním zařazení. V tomto případě proklamují, že žena udělá stejnou práci jako muž, jen je za ni méně zaplacena; jinými slovy, že ženská práce je nedoceněným výrobním faktorem.

Kdyby tomu tak bylo, chtěli by každý podnikatel nebo každá podnikatelka využít tohoto lépe dostupného a k tomu levnějšího výrobního faktoru a vydělat na něm. Na trhu by se tedy měly objevovat firmy s ryze ženským obsazením a vedením, které by se staly úspěšnějšími než firmy mužské a smíšené. Proč se emancipované ženy připravují o možnost být bohaté a samy nepodnikají? Proč to mužům "nenatřou"? Asi to nebude tak jednoznačné..

Pražské metro.


Vraťme se ale k (anti)diskriminační politice. Rovnosti jsme si v minulém režimu užili dost a dost. Asi by bylo lepší naučit sebe a své děti vnímat rozdíly mezi muži a ženami s respektem a neponižovat ženy protekčními, zákonem zajištěnými pracovními místy. Jako ženu by mě takovéto jednání uráželo.

Pokud však budou feministické kruhy trvat na své (anti)diskriminační politice, ať začnou jinde: u zrušení zákazu pracovat v dolech, zrušení omezení váhy břemen nošených ženami, pozdější odchod žen do důchodu aj. Pevně doufám, že zdravý rozum zvítězí a nepodaří se to. Byla by to totiž především moje ostuda; ostuda muže. Nechci nechat ženy řídit metro, když jeho řidič na konečné musí tahat více než pětadvacet kilogramů!

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.